مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> نقد و بررسی >> نقد و بررسی الکتروموتور >> کاربرد الکتروموتور DC و AC(معرفی-ویژگی-ساختار)

کاربرد الکتروموتور DC و AC(معرفی-ویژگی-ساختار)

کاربرد موتورAcوDC

کاربرد الکتروموتور DC و AC(معرفی-ویژگی-ساختار)

کاربرد الکتروموتور DC و AC و انواع آن چیست؟ این سوالی است که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید بررسی ساختار الکتروموتور AC و الکتروموتورهای DC و ویژگی و در کل مزایا و معایب آن به ما کمک می کند تا خریدی امن داشته باشیم و از انتخابی مناسب برای سیستم کاربری خود بهره ببریم. در مجموع چرخ صنعت بهره بسیاری از کاربرد الکتروموتور DC و AC می برد و صنایع مختلف هر کدام به نوعی از این مقوله یعنی انواع موتورهای الکتریکی استفاده می کنند.ما قبلاً در مقاله تفاوت الکتروموتور DC و AC در این باره صحبت کردیم ، اکنون می خواهیم صحبت بیشتری داشته باشیم، بنابراین در این مقاله همراه ما باشید.

انواع موتورها ی الکتریکی تجهیزاتی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند.و بر این اصل کار می کنند که وقتی یک هادی جریان را در میدان مغناطیسی قرار می دهیم، موتور به یک سیستم الکترونیکی تبدیل می شود و در نتیجه انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. هنگامی که جریان و میدان مغناطیسی در موتور با یکدیگر تعامل دارند، نیرویی در جهتی عمود بر جریان و میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. موتور وسیله ای است که نیروی چرخشی تولید می کند.موتورهای الکتریکی را می توان به طور کلی به عنوان موتورهای AC و DC طبقه بندی کرد. موتورهای AC کنترل سرعت خوبی دارند در حالی که موتورهای DC معمولاً به دلیل هزینه اولیه پایین ترجیح داده می شوند.

فهرست مطالب:

 • عملکرد موتور DC
 • درباره الکتروموتور یونیورسال
 • عملکرد موتور AC
 • الکتروموتور تک فاز AC
 • الکتروموتور سه فاز AC
 • تفاوت بین انواع موتور الکتریکی AC و DC چیست؟
 • بخش های الکتروموتور
 • نتیجه گیری

عملکرد موتور DC در کاربرد الکتروموتور DC و AC

الکتروموتورDC-مقاله
                                                                                  

بدلیل اینکه این نوع از موتور می‌تواند در سرعتهای پایین گشتاوری زیاد ایجاد کند، معمولاً کاربرد ابن الکتروموتور در جاهایی نظیر مترو و لوکوموتیو و یا قطارها است.آهنرباهای دائم (در استاتور) بیرونی یک موتور DC را می‌ توانیم با آهنرباهای الکتریکی تعویض کنیم. با تغییر جریان میدان سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی توانایی آن را داریم تا نسبت سرعت به گشتاور موتور را دچار تغییر کنیم.

اگر سیم پیچی میدان به صورت سری با سیم پیچی آرمیچر باشد، یک موتور گشتاور بالای کم سرعت خواهیم داشت و اگر به صورت موازی باشد، یک موتور سرعت بالا با گشتاور کم نیز خواهیم داشت.برای بدست آوردن سرعت زیادتر به همراه  گشتاور کمتری که با سرعت متناسب است ، باید جریان میدان را کمتر کنیم.

درباره الکتروموتور یونیورسال

یک نمونه از انواع الکتروموتورهای DC ، موتور یونیورسال می باشد. نام این گونه از موتورها بر این اساس است که این موتورها را می‌توان هم با جریان DC و هم AC بکار برد، اگر چه که اغلب این موتورها با تغذیه AC کار می کنند.

اصول کار این موتورها بر این اساس می باشد که وقتی یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب وصل می‌شود، جریان هم در سیم پیچی میدان و هم در سیم پیچی همزمان تغییر می ‌کند و بنابراین نیروی مکانیکی بوجود آمده همواره بدون تغییر می باشد.

در کل ، الکتروموتور باید به صورتی طراحی گردد تا با جریان AC سازگاری داشته باشد و موتور نهایی معمولاً دارای کارایی کمتری نسبت به یک موتور معادل DC خالص خواهد بود.

عملکرد موتور AC در کاربرد الکتروموتور DC و AC

الکتروموتورAC-مقاله

برای انتخاب صحیح یک موتور الکتریکی ، آشنایی کاربرد الکتروموتور DC و AC و تفاوت این دو به ما کمک می کند.الکتروموتور AC مانند بیشتر موتورهای الکتریکی دارای استاتور و روتور هستند که با فاصله ای دقیق از هم قرار داده شده اند .

چرخش موتورهای AC روتور داخل یک میدان مغناطیسی دوار قرار می گیرد درحالی که در موتورهای DC و همچنین موتورهای AC تک فاز  این میدان دوار باید به وسیله یک دستگاه الکتریکی یا مکانیکی بوجود آیند.

الکتروموتور تکفاز AC

کاربرد الکتروموتور تکفاز بسیار گسترده است و در صنایع کوچک و خانگی به وفور از آن استفاده می شود. کاربرد موتور تکفاز تک خازن بیشتر در تجهیزاتی است که برای راه اندازی گشتاور بالایی نیاز ندارند مانند پمپ و دمنده های سانتریفیوژ.

الکتروموتور سه فاز AC

این نوع الکتروموتورها برای کاربردهایی که به توان بالاتری از الکتروموتورسه فاز AC نیاز دارند ،استفاده می گردد. این گونه از موتورها از اختلاف فاز موجود بین فازهای تغذیه چند فازی الکتریکی برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار ، استفاده می نمایند.

درکل، روتور دارای تعدادی هادی مسی می باشد که در فولاد قرار داده شده‌اند و از طریق القای الکترومغناطیسی ، میدان مغناطیسی دوار در این هادی ها القای جریان می نمایند، که در نتیجه منجر به ایجاد یک میدان مغناطیسی متعادل کننده می گردد که باعث می‌شود که موتور در جهت گردش میدان به حرکت درآید.

تفاوت بین انواع موتور الکتریکی AC و DC چیست؟

1)تفاوت در میدان‌های چرخشی مغناطیسی

موتورهای AC و DC از لحاظ چرخش میدان مغناطیسی دارای تفاوت هستند. یعنی چرخش میدان مغناطیسی استاتور به علت سرعت تغییر AC است ، درحالی که در موتور DC چرخش میدان مغناطیسی با تغییر بین ولتاژ ثابت و مکان واقعی کویل متصل شده شکل می ‌گیرد.

2) تفاوت درروش کنترل سرعت

برای موتورهای AC ، سرعت موتور می‌تواند تا زمانی که سرعت جریان متناوب دچار تغییر می شود، تغییر کند. برای موتورهای DC ، سرعت فقط با تغییر سرعت روتور دچار تغییر می شود، در حالی که سرعت روتور متناسب با ولتاژ می باشد ، پس سرعت را می‌ توان با تغییر ولتاژ دچار تغییر کرد.

3)  تفاوت در روش تولید گشتاور

برای موتور القایی AC ، میدان مغناطیسی چرخشی استاتور و میدان مغناطیسی چرخشی روتور برای تولید گشتاور تعامل دارند و سرعت‌های روتور و میدان مغناطیسی با یک دیگر هم گام اند. برای موتور DC، میدان مغناطیسی استاتور و میدان مغناطیسی روتور برای تولید گشتاور درحال تعامل هستند، اما میدان مغناطیسی در حین چرخش آرمیچر ثابت می باشد.

بخش های الکتروموتور

کاربرد الکتروموتور DC و AC چیست ؟ والکتروموتور از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

⦁    استاتور
⦁    روتور
⦁    براکت الکتروموتور

1- استاتور چیست؟

بخش ثابت الکتروموتور، استاتور خوانده می شود که آن را بالشتک نیز می نامند. عموما استاتور از قطعات سبک ، باریک و کوچک آلومنیوم یا آهن ساخته می شود و وظیفه اصلی استاتور در الکتروموتور ها بوجود آوردن یک میدان مغناطیسی می باشد.

به همین دلیل است که استاتورها به صورت ورقه ای تولید می شوند تا باعث کاهش تلفات ناشی از جریان گردابی شوند اما جریان های گردابی موجب تولید گرما وکه در نتیجه باعث گرم شدن استاتور و هدر رفت انرژی می شوند.

2- روتور چیست و چه انواعی دارد؟

به بخش متحرک الکتروموتور روتور می گویند. روتور از قطعاتی جدا از هم و باریک که عموما جنس فولاد هستند تشکیل شده است که در میان آن قطعات میله هایی از جنس مس و آلومینیوم قرار گرفته است ساخته شده اند. چرخش روتور بخاطر میدان مغناطیسی موجود بین روتور و استاتور است که در اطراف روتور موجب ایجاد گشتاور می شود که نتیجه ی آن چرخش روتور می شود.

روتور ها به دو دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

⦁    روتور قفس سنجابی Squirrel Cage Rotor
⦁    روتور سیم پیچی یا روتور دور کلافی Slip Ring
⦁    روتور با قطب برجستهAlternator

روتور قفس سنجابی

روتور قفس سنجابی به صورت یک سیلندر نصب شده بر روی یک محور می باشد . درون آن شامل میله‌ های رسانای طولی (عموما از جنس آلومینیوم و یا مس) می باشد که درون شیارهایی قرار دارند و از هر دو طرف به حلقه ‌های کوتاه‌ کننده متصل گردیده است و به شکل یک قفس است و این نام از مشابهت بین این حلقه‌ها و میله‌ های سیم ‌پیچ با قفس سنجاب گرفته است.

هسته ی روتور با لایه‌هایی از فولاد برقی ایجا می گردد. روتور نسبت به استاتور دارای شیار های کم‌تری می باشد و باید به این توجه داشت که تعداد شیارهای روتور مضربی از تعداد شیارهای استاتور نباشد زیرا به گونه ای باید به گونه ای باشد که از قفل شدن میدان مغناطیسی دندانه‌های روتور و استاتور در زمان استارت جلوگیری گردد.

روتور سیم پیچی

این روتورها از یک هسته به صورت استوانه ای شکل ساخته می شود با یک ورقه  لایه ای و شیارهای برای نگه داشتن سیم ها تشکیل می گردد. این نوع از روتورها جریان راه اندازی پایینی دارند و کنترل بالاتری بر گشتاور دارند و با سرعتی ثابت کار می کنند که با افزایش مقاومت خارجی به مدار در روتور گشتاور راه اندازی نیز زیاد خواهد شد.

مزیت این نوع از روتور ها این است که می توان با قرار دادن بانک‌های مقاومتی در سر راه این سیم پیچ ‌ها، مقاوت روتور را کم ویا زیاد کرده و جریان کشی الکتروموتور را بسته به نیاز تغییر داد.

روتور با قطب برجسته

این نوع از روتور ها حالت و شكل سيلندری ندارند و ناظر ساكن روي استاتور در زواياي مختلف چرخش روتور، رلوكتانس های مغناطیسی متفاتی می بيند.

كاربرد این نوع از روتور ها در ماشين هایی كه سرعت آنها كم است مانند نيروگاههای آبی مورد استفاده قرار می گير توجه داشته باشید در ماشين هایی با سرعت بالا مانند ژنراتورهای با توربين گازی به دليل سرعت بالا و نيروی گريز از مركز زياد، استفاده از ماشين های با قطب صاف ارجح است.

براکت الکتروموتور

کاربرد الکتروموتور DC و AC در انتخاب براکت که بخشی از الکتروموتور می باشد ، مهم است. براکت الکتروموتور با توجه به این‌ که موتور آلومینیومی باشد یا چدنی جنس براکت موتور متفاوت می باشد. براکت الکتروموتور در حقیقت همان دری جلو یا عقب دینام می باشد که با حداقل سه پیچ یا بیشتر به الکتروموتور وصل می شود.

نتیجه گیری

با مشخص شدن تفاوت و کاربرد الکتروموتورAC و DC و بررسی عملکرد آنها تا حدودی می توانیم با خصوصیات الکتروموتور آشنا شویم. همینطور متوجه شدیم که انواع الکتروموتور در صنایع مختلفی مثل کشاورزی، کاشی و سرامیک، پلاستیک، صنعت فولاد، معدن و خیلی موارد دیگر کاربرد دارد. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر برای یک خرید مناسب دارید می توانید با کارشناسان مجموعه شیبا صنعت تماس بگیرید.و یا از مطالب متنوع ما در مجله شیبا صنعت بهره مند شوید. ما در کنار شما هستیم.

ما خوشحال می شویم نظرات و دیدگاه های خود را باما در میان بگدارید و ما را در این مقوله راهنمایی کنید.و یا شماره تماس و ایمیل خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  مدت زمان خواندن : 10 دقیقه

  برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
  [آمار کل: 0 میانگین: 0]
  نوشته قبلی

  سیم پیچی الکتروموتور و تعمیر آن

  نوشته بعدی

  مشخصات فنی الکتروموتور زیمنس

  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  ایجاد حساب کاربری

  تماس تلفنی