مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> نقد و بررسی >> الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟

الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟

تفاوت الکتروموتور آلومینیومی و چدنی

الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟

الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟ این سوالی است که هنگام خرید یک الکتروموتور پیش میاید چون جنس بدنه الکتروموتور ، از عوامل موثر در قیمت الکتروموتور است . بنابراین در ادامه به آن می پردازیم، خواندن این مطلب را از دست ندهید.پوسته فلزی موتور عمدتا از چدن، ورق فولادی و آلومینیوم ساخته شده است. با پیگیری ظاهر زیبایی موتور، موتور پوسته آلومینیومی به طور مداوم توسط بازار شناخته می شود.با این حال، به عنوان یک عرضه کننده موتورالکتریکی، ما باید به خوبی از تفاوت بین موتور پوسته آلومینیومی و موتور پوسته چدن آگاه شویم. و همچنین باید عملکرد موتور، هزینه، انطباق شرایط کاری و پذیرش بازار را ارزیابی کنیم.

در یک توضیح خلاصه می گوییم که پوسته چدن بادوام است، می تواند ضربه و تکان را تحمل کند و از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار است. در مقایسه با پوسته آلومینیومی که نرم است و به راحتی بر روی سطح آن تغییرات ایجاد می شود. موتور پوسته چدنی به راحتی زنگ می زند، به خصوص در آب و هوای گرم و مرطوب، اما مقاومت در برابر خوردگی موتور پوسته آلومینیومی ضعیف است.توضیحات بیشتر را ادامه مطلب پیگیری کنید.

پوسته چدنی یا آلومینیومی

در  این مطلب به  مزایا و معایب پوسته آلومینیمی و پوسته چدنی برای الکتروموتورها می پردازیم و آنها را باهم مقایسه می کنیم:

سازنده‌های موتور های الکتریکی پس از بررسی عملکرد موتور، هزینه های جانبی ، شرایط کاری و میزان تقاضای بازار اقدام به تولید الکتروموتورها می‌کنند. لذا اطلاعات جامع در خصوص عملکردهای الکتریکی و مکانیکی پوسته چدنی و آلومینیومی الکتروموتورها و بررسی مزایا و معایب آنها می‌تواند نتیجه مناسبی برای بهترین انتخاب مشتریان باشد.

 

الکتروموتورهای آلومینیومی

متداولترین این نوع الکتروموتورها ، الکتروموتور سه فاز آلومینیومی 1400 دور است.

مزایا

وزن کم الکتروموتور، اتلاف گرما و انتقال حرارت خوب، قابلیت ریخته گری و فرم دهی آسان تر، پلاستیسیته خوب (به تمایل یک ماده برای تغییر شکل پایدار و غیر قابل برگشت تحت نیروهای اعمال شده گفته می شود.)، تغییر طول بیشتر از چدن،سر و صدای کم، قابلیت جابجایی بهتر

معایب

قیمت بالاتر، سختی کمتر، مناسب برای مکان های با کار کم

الکتروموتور آلومینیومی

الکتروموتورهای چدنی

متداولترین این نوع الکتروموتورها ، الکتروموتور تک فاز چدنی 1400 دور است.

مزایا

سختی بالا ، مقاوم در برابر فشار خارجی، تغییر شکل آسان ، قیمت کمتر، مناسب برای نصب در محیط های نامناسب و سخت با نیروی محرکه بالا

معایب

وزن زیاد، انتقال انرژی و هدایت حرارتی ضعیف، ریخته گری و شکل دهی سخت، انعطاف پذیری ضعیف ، پلاستیسیته و ازدیاد طول کمتر از آلومینیوم، سر و صدا بیشتر، لرزش بیشتر نسبت به آلومینیوم

مزایا و معایب موتورهای پوسته آلومینیومی و موتورهای چدنی به مراتب بیشتر از موارد فوق است. از طریق کار و زندگی واقعی، ما می توانیم تفاوت ها و مزایا و معایب بیشتری بین آنها پیدا کنیم تا موتوری را انتخاب کنیم که برای تجهیزات خودمان مناسب تر باشد.

الکتروموتور چدنی

تاثیر در عملکرد الکتریکی و مکانیکی

به صورت کلی در الکتروموتور های AC یا برق  متناوب جنس پوسته یا همان بدنه در عملکرد الکتریکی موتورهیچ تاثیری ندارد و صرفاً در عملکرد مکانیکی آن است که تفاوت ایجاد می کند:

  • آلومینیوم چگالی کمتری دارد که این مورد باعث کم شدن وزن دستگاه می شود.
  • حرارت را بهتر از چدن انتقال می‌دهد در نتیجه به تلفات گرما و خنک شدن بهتر موتور کمک می‌کند.
  • مقاومت آلومینیوم کمتر است که باعث می‌شود مراحل ساخت و پردازش موتور آسان تر شود.
  • بدنه آلومینیومی برای ماشین های الکتریکی کوچک در نظر گرفته می شود.

سایز فریم های الکتروموتور چدنی و آلومینیومی

موتور با ارتفاع بیشتر از 225 ( سایز فریم بیشتر از 160) عموما بدنه آلومینیومی ندارد و دلیل آن هم قدرت پایین مکانیکی بدنه است.ارتفاع ( سایز فریم) 63 الی 160 میلیمتر هم تولید آلومینیومی و هم تولید پوسته چدنی دارند.

فریم سایز چیست :

مولفه ای است که ابعاد و مشخصات ابعادی موتورها بر اساس آنها ساخته می شود. سایز الکتروموتورها بر اساس مشخصاتی نظیر منبع برق ورودی و قدرت و سرعت آنها استاندارد می شود و یک سایز فریم مشخص به آنها تعلق می گیرد . سایز فریم الکتروموتورها از 63 میلیمتر تا 355 میلیمتر طبقه بندی می شوند.

بر فرض مثال اگر دنبال به دست آوردن قطر و طول شافت الکتروموتوری می گردید باید ببینید که سایز فریم آن موتور چند است.

تفاوت بین پوسته چدنی با پوسته آلومینیومی

درنهایت با یک بررسی کلی تفاوت های پوسته چدنی و آلومینیومی را مطرح می کنیم:

الکتروموتور بدنه چدنی با دوام است در برابر ضربه مقاوم است ، استحکام مکانیکی بالایی دارد اما از معایب آن می توان به وزن زیاد ، زنگ زدگی راحت نسبت به آلومینیوم و انتقال حرارت ضعیف اشاره کرد.

 پوسته آلومینیمی ظاهری زیبا تر دارد ، سبک تر است در واقع چون چگالی آلومینیوم کمتر است وزن دستگاه را کاهش می دهد، به راحتی زنگ نمی زند، پردازش آسان دارد و اتلاف حرارت آن نسبت به چدن بهتر است و در مکان هایی نصب می شود که قدرت چندانی ندارند . اما مقاومت مکانیکی ضعیف تری دارد و قیمت آن بالا تر است .موتورهای چدنی قوی تر هستند و در مکان هایی با نیروی محرکه بالا نصب می شوند.

به دلیل کم بودن استحکام آلومینیوم ، پردازش و ساختن آن راحتتر است و به طبع هزینه های پردازش کاهش پیدا می کند.

نکته دیگر این است که در مناطق گرمسیری در صورت امکان ، استفاده از پوسته آلومینیومی به دلیل اتلاف و انتقال حرارت بهتر می تواند بازدهی بهتری داشته باشد اما مابقی فاکتورها نیز اعم از مقاومت و… نیز بایستی لحاظ شود.

در بحث اجرایی و الکتریکی الکتروموتور با پوسته چدن یا پوسته آلومینیوم هیچ تفاوتی ندارد .

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم ، تمامی مزایا و معایب پوسته های چدنی و آلومینیومی الکتروموتور تک فاز و یا الکتروموتور سه فاز را مطرح کنیم اما چیزی که واضح است ، انتخاب مناسب بر اساس کارکرد مورد نیاز یا محیطی که قرار است الکتروموتور تک فاز و یا سه فاز در آن کار کند مهمترین مساله است که با در کنار هم قرار دادن مزایا و عیوب ذکر شده بتوان بهترین انتخاب را کرد تا در هزینه و انرژی و .. صرفه جویی نمود.

از این رو مشورت کردن با مسئول فنی یا افراد متخصص برای انتخاب بهتر توصیه می شود ، شما عزیزان می توانید با کارشناسان ما در مجموعه شیباصنعت تماس بگیرید.تماس با ما

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات دیگر در مجله شیباصنعت مراجعه کنید.

مدت زمان مطالعه :6 دقیقه

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

نوشته بعدی

عوامل مهم درخرید الکتروموتور

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی