مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> راهنمای خرید >> عوامل مهم درخرید الکتروموتور

عوامل مهم درخرید الکتروموتور

عوامل مهم خرید الکتروموتور

عوامل مهم درخرید الکتروموتور

عوامل مهم درخرید الکتروموتور وجود دارد که باید به آنها توجه کرد تا یک خرید مناسب داشته باشیم . توجه به الزاماتی از قبیل سرعت، گشتاور و ولتاژ که بسیار حائز اهمیت است . ضمن  اینکه مورد مصرف صنعتی و محلی که این موتورالکتریکی باید نصب شود هم قابل توجه است.در واقع چون الکتروموتور در زندگی روزمره ما کاربردهای زیادی دارد چه این الکتروموتور تکفاز باشد و یا الکتروموتور سه فاز، انتخاب صحیح آن و عوامل مرتبط با آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.(رجوع به مقاله کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره ما) .در این جا ما ۲۰ عاملی که باید قبل از انتخاب و تصمیم گیری برای خرید الکتروموتور در نظر داشته باشید را لیست کرده ایم.

اگرچه برخی از مورخان تاریخچه موتور را به تسلیحات چینی قرن سیزدهم ردیابی می کنند، موتورها معمولاً تا قرن 18 در غرب وجود نداشتند. موتور الکتریکی یک اختراع حتی جدیدتر است و امروزه به عنوان یک جزء صنعتی با ارزش در بسیاری از زمینه های مختلف عمل می کند.در این مقاله، آنچه که ممکن است قبل از خرید موتور الکتریکی نیاز داشته باشید، و چگونه می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشیم شرح خواهیم داد.

البته باید توجه داشت که به دلیل قیمت مناسب الکتروموتورهای چینی و مقرون به صرفه بودن آنها، برای این نوع موتورهای الکتریکی تقاضای بیشتری وجود دارد.

20 عامل مهم هنگام خرید الکتروموتور

در ادامه عوامل مهم در خرید الکتروموتور را می آوریم:

ولتاژ –

یکی از مهترین عوامل مهم در خرید الکتروموتور، ولتاژ برق محلی که الکتروموتور باید درآنجا نصب شود ، است. افزایش یا کاهش ولتاژ اگر از یک حد مجاز بگذرد ،می‌تواند عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار دهد. چون افزایش ولتاژ، باعث افزایش گشتاور استارت شده و این می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی موتور به دلایل افزایش جریان و حرارت شود.

فرکانس –

فرکانس هم از عوامل مهم در خرید الکتروموتور سه فاز یا تک فاز است ، همانطور که می دانیم در کشورهای مختلف جهان، از فرکانس‌ های متفاوتی استفاده می‌شود.مثلاً در آمریکا، از فرکانس ۶۰ هرتز استفاده شده،درحالی‌که در اروپا و ایران، از فرکانس ۵۰ هرتز استفاده می‌شود.
ممکن است این تفاوت بزرگی به نظر نرسد، اما تغییر فرکانس موتور تغییرات زیادی درعملکرد آن ایجاد کند.چون با تغییر فرکانس موتور ، قدرت آهنربای داخل آن تغییر خواهد کرد.اگر قدرت آهنربا بیش از حد کم شود، موتور ضعیف خواهد شد و قادر به تولید گشتاور کافی نخواهد بود و در مقابل، اگر قدرت آهنربا خیلی زیاد باشد، آهن درون موتور اشباع خواهد شد که باعث می‌شود موتور با دمای بالا کار کند و در نهایت، خراب شود.

سرعت –

از دیگر عوامل مهم درخرید الکتروموتور سرعت است ، آیا سرعت یا محدوده سرعت تعیین شده ای وجود دارد که شما برای کار با الکتروموتور به آن نیاز داشته باشید؟ سرعت که در جداول مربوط به الکتروموتور با RPM نشان داده می شود در انتخاب الکتروموتور مهم است.

در واقع باید سرعت ثابتی را در نظر داشت چرا که انتخاب سرعت متغیر هزینه بیشتری دارد.اگر نیازی به سرعت متغیر ندارید، حدود سرعت ثابت مطلوب خود را بر حسب دور بر دقیقه محاسبه نمایید و از سرعتهای کمتر از 10 و مابین 500 تا 1000 و بیش از 3000 دور بر دقیقه، که معمولا هزینه بیشتری به شما تحمیل می کنند، بپرهیزید. اگر به سرعت متغیر نیاز دارید، رنج حداقل و حداکثر آن را با دقت انتخاب کنید، رنجهای وسیع تر هزینه و دردسر بیشتری را طلب می کند. و حتما به کنترل سرعت الکتروموتور باید توجه کرد.

گشتاور –

گشتاور هم از عوامل مهم درخرید الکتروموتور است ..نیرویی که موتور را می گرداند گشتاور نامیده می شود و با نیوتن متر سنجیده می شود. موتوری با گشتاور بالا ، به سرعت شتاب می گیرد و می تواند بار سنگین را به حرکت در آورد.

بنابراین باید بدانیم برنامه مابه چه میزان گشتاوری نیاز دارد و آیا جاذبه هم به عنوان مانع وجود دارد که مورد توجه قرار گیرد؟ آیا گشتاور موتور در کل دوره کارکرد موتور متغییر است؟ بدترین حالت میزان گشتاور مورد نیاز برنامه شما چیست؟

می دانیم که سرعت بالاتر، توان بیشتر می خواهد و گشتاور بالاتر نیز، توان بیشتر  در حقیقت توان به گشتاور در سرعت وابسته است.پس عامل مهم بعدی توان است.

توان –

آیا میزان نیرویی که برنامه شما به آن نیاز دارد برابر با قدرتی است که در واقع از آن استفاده می کند؟ هنگام ارائه مشخصات باید بدانید که از حداکثر توان باید استفاده کنید یا خیر.

مهم‌ترین عامل در زمان انتخاب الکتروموتور سه فاز یا تک فاز مناسب ، میزان توان خروجی آن است. بر این اساس دو واحد اندازه‌ گیری برای توان الکتروموتور تعریف می‌شود که اسب بخار و کیلووات نامیده می‌شوند. هر اسب بخار برابر 0.75 کیلووات است. این عدد مشخص‌کننده توانایی الکتروموتور در تبدیل انرژی الکتریکی ورودی به انرژی مکانیکی خروجی است.

چرخه کار –

آیا برنامه شما به طور مداوم اجرا می شود (به اندازه ای که موتور بتواند به دمای عملیاتی کامل خود برسد) یا فواصل زمانی کوتاه برای خنک شدن کامل موتور وجود دارد ، موتورهایی که به طور متناوب کار می کنند اغلب می توانند از موتور کوچکتری نسبت به برنامه های با سرعت و گشتاور یکسان استفاده کنند اما به طور مداوم کار می کنند.

چرخه زندگی

این مهم است که بدانیم محصول ما تا چه زمانی عمر خواهد کرد ، برنامه هایی که به صورت متناوب اجرا می شوند، اغلب می توانند با چرخه عمر کوتاه و نیاز به نگهداری بالاتر توسط موتورهای DC و یونیوسال کنار بیایند. برنامه هایی که به طور مداوم کار می کنند و هزاران ساعت بدون انجام تعمیر و نگهداری نیاز به کار دارند ممکن است به یک موتور DC یا براش لس نیاز داشته باشند که طول عمر بسیار بیشتری دارند.

رتبه بندی محفظه و محیط 

این مهم است که الکتروموتور در معرض چه عوامل محیطی قرار می گیرد،و این که محل نصب آن چگونه محیطی است . آیا شما به افزایش محافظت در برابر آب یا گرد و غبار نیاز دارید؟ آیا این برنامه نیازهای خاصی دارد (مانند فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی) یا نیاز به اقدامات پیشگرانه در برابر مواد خورنده دارد؟ آیا این محیط در مجاورت مواد اشتعال زا (مثل پتروشیمی یا معدن) است؟ آیا محل نصب آن دارای حرارت بالا است؟ و حتی بسیاری موارد دیگر که در انتخاب الکتروموتور بسیار حائز اهمیت است.

اندازه و پیکربندی فریم –

 فضایی که محل نصب الکتروموتور است قابل توجه است و از عوامل مهم درخرید الکتروموتور است ، بنابراین باید ابعاد بدنه الکتروموتور را در نظر گرفت ، اطلاعات مربوط به ابعاد الکتروموتور، سایز فریم، ابعاد پایه و شرایط نصب در مراحل نصب و راه اندازی و آماده سازی  الکتروموتورها مهم می باشد.نصب الکتروموتور ها بنا به سیستم و ماشین طراحی شده ممکن است به صورت عمودی، افقی، روی پایه، با فلنج یا بدون فلنج یا با نیم فلنج باشد.

اطلاعات استاندارد مربوط به فریم الکتروموتور معمولاً در جداول قابل دسترسی می باشند ( ما در جداول مربوط به لیست قیمت ها این ابعاد را آورده ایم) .ابعاد بدنه الکتروموتور ها بر اساس توان الکتروموتور ها است که با کیلووات یا اسب بخار نمایش داده می شوند. به این معنی که هرچه توان الکتروموتور بیشتر می شود سایز موتور نیز بزرگتر می شود.همینطور این ابعاد روی پلاک موتور هم درج شده است.رجوع به مقاله پلاک خوانی الکتروموتور

الکتروموتورها با دور پایین دارای فریم بزرگتری نسبت به موتور با توان مشابه و دور بالاتر دارند.مثلاً الکتروموتور 3 اسب تک فاز 1400 دور بزرگتر از موتور 3 اسب تک فاز 3000 دور است .

دمای محیطی   

 عامل دیگری که هنگام خرید الکتروموتور تک فاز یا سه فاز در نظر داشته باشید دمای محیط است. آیا محصول شما در دمای بسیار گرم نصب خواهد شد یا دمای سرد ، و همینطور میزان رطوبت محیط هم بسیار تاثیرگذار است. دانستن محدوده دمایی می تواند در تعیین اینکه چه موادی مانند روان کننده ها یا روغن که برای الکتروموتور استفاده می شوند و مهم هستند، کمک کند.

ارتفاع  

 آیا الکتروموتور در مکان هایی با ارتفاعات بالاتر کار خواهند کرد. ارتفاعات ۵۰۰۰ فوت به بالا به معنای نازک تر شدن هوا و تغییر عملکرد الکتروموتور است.

معمولاً بازده های موتور استاندارد توسط تولید کنندگان برای ارتفاع تا 1000 متر مشخص شده است. برای ارتفاعات بیش از 1000 متر، رتبه بندی موتور باید از نظر مناسب بودن برای حفظ بازده مشخص مورد بررسی قرار گیرد.

سر و صدا   

تمام موتورها به دلیل قطعات متحرکی که دارند مقداری سر و صدا را ایجاد کنند اما برای برخی از کاربردهایی که در فضاهای عمومی یا محیط های بیمارستان هستند؛ داشتن موتوری که تا حد ممکن بدون سر و صدا کار کند حائز اهمیت است. کاهش صدای اضافی را می توان از طریق پیکربندی مجدد چرخ دنده ها یا تنظیمات آیتم های دیگر بدست آورد.

سیستم تهویه 

برای الکتروموتورهایی که نیاز به محافظت بیشتری دارند ، نوع سیستم تهویه از اهمیت بالایی برخوردار است . موتورهای بدون تهویه محافظت بیشتری را نسبت به موتوهای فن دار ایجاد می کنند اما خنک شدن موتور بعد از کار به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

دستگاه فیدبک   

 به طور کلی برای کاربردهای مختلف الکتروموتور از فیدبک سرعت یا موقعیت استفاده می شود. استفاده مناسب از تجهیزات فیدبک مانند انکودر، رزولور و سنسورها نقش بسیار مهمی در اطمینان از عملکرد دقیق و صحیح ماشین دارد.

یک سنسور فیدبک بایستی قادر باشد به درستی متغیرهای کنترلی نظیر سرعت، جهت گردش و موقعیت را با تفکیک پذیری کافی اندازه گیری کند. فیدبک معمولا بر روی الکتروموتور نصب می شود؛ با وجود این در برخی از کاربردها از فیدبک بر روی بار استفاده می شود که این کار باعث ورود به مسائل مکانیکی می شود که در این مقاله نمی گنجد.

کنترل 

 ما باید بدانیم موتور الکتریکی ما آیتم های حساس مثل دور موتور ،سرعت ، گشتاور و … را کنترل می کند یا خیر و نیاز به شروع و توقف نرم و آهسته دارد و یا اینکه باید سرعت را تنظیم کنید یا به طور منظم جهت موتور را تغییر دهید. ازابزارهای کنترل موتور مثل اینورترها که برای تنظیم دور موتور استفاده می شود ، نیز می توان برای تنظیم مشخصات موتورهم استفاده کرد و همچنین از اضافه بار جریان و سایر مسائل ایمنی محافظت می کند.

هزینه های عملیاتی 

 قبل از صرف هزینه برای خرید الکتروموتور مقایسه هزینه های عملیاتی مورد انتظار از هر نوع موتور بر اساس راندمان موتور، تعمیر و نگهداری ، هزینه های اولیه و غیره مفید خواهد بود. قدرت گشتاور؛ سرعت و بهره وری به تعیین هزینه های عملیاتی الکتروموتور کمک خواهد کرد.

کارایی 

بازدهی موتور به عوامل مختلفی بستگی دارد. فاکتورهایی که در کارایی موتورها موثر هستند برای الکتروموتورهای بزرگتر از یک اسب بخار اهمیت بیشتری دارد زیرا انرژی بیشتری را مصرف می کنند. موتورهایی که کسری از اسب بخار را استفاده می کنند هم به دلیل ساخت و طراحی که دارند کارایی بیشتری نسبت به موتورهای دیگر دارند.

نگهداری 

 این مسئله خیلی مهم است که قبل از نهایی کردن تصمیم خود برای خرید الکتروموتور اطمینان حاصل کنید که این یک انتخاب عملی برای برنامه شما است. مثلاً اگر موتور DC را انتخاب کنید، آیا می توانید به طور مرتب به آن دسترسی داشته باشید تا تعمیرات لازم را انجام دهید؟

بار کاری 

دستگاه ما با چه نوع بار کاری سرو کار دارد و آیا تغییرات بار تدریجی خواهد بود یا ناگهانی و اگر با اضافه بار مواجه شویم چه اتفاقی برای موتور ما می افتد ، و حتماً باید هزینه کاهش عمر موتورمان را بر اثر شرایط اضافه بار در مقابل هزینه و خسارتی که بر اثر قطع سرویس حاصل می شود ارزیابی کنیم.

Back-drive  

این سوال مهم است که ، آیا لازم است موتور ما در صورت قطع برق در حالت قفل شده باقی بماند؟ آیا شما نیاز دارید که بتوانید بدون استفاده از برق به راحتی موتور را هدایت کنید؟ برای بارهای با جرم زیاد؛ قابلیت Back-drive می تواند مفید باشد چون باعث می شود تا بار تا حدی متوقف شود و در صورت قطع برق از جعبه دنده محافظت می کند. بسته به نوع کاربرد، ممکن است لازم باشد یک ترمز به واحد موتور اضافه کنید.

درنهایت

عوامل مهم در خرید الکتروموتوربه ما کمک می کند تا خریدی مناسب را تجربه کنیم.

ما در این مقاله عوامل مهم درخرید الکتروموتور را مطرح کردیم و در واقع این لیست سوالاتی است که باید در هنگام خرید الکتروموتور در نظر داشته باشیم ، که ممکن است برای برخی از کاربران پیچیده باشد. بسته به برنامه شما یا نیازهای خاص موتور، ممکن است عوامل دیگری هم وجود داشته باشند که باید مورد بررسی قرار گیرند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک از این مشخصات برای برنامه شما حائز اهیمت است می توانید با کارشناسان ما درمجموعه شیبا صنعت مشاوره داشته باشید تا مطمئن شوید که موتور مناسبی را برای خرید انتخاب می کنید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟

نوشته بعدی

تفاوت و مقایسه الکتروموتورAC و DC

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی