مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> دانستنیها >> الکتروموتور کلاچ دار چیست و چه کاربردی دارد؟

الکتروموتور کلاچ دار چیست و چه کاربردی دارد؟

کلاچ الکتروموتور

الکتروموتور کلاچ دار چیست؟

اغلب برای کسانی که در حوزه صنعت فعالیت دارند این سوال پیش می آید که الکتروموتور کلاچ دار چیست؟ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله تا حدودی درباره موتورهای الکتریکی کلاچ دار صحبت کنیم.در بعضی انواع الکتروموتورهای سه فاز و تکفاز برای انتقال قدرت الکتروموتور به گیربکس از کلاچ استفاده می شود. این کار مزیت هایی دارد.یکی اینکه همیشه موتور درگیر گیربکس نیست و در صورت لزوم با گیربکس در ارتباط است. چون خود گیربکس یک بار انرژی است و باعث مصرف انرژی می شود. ثانیا اینکه در لحظه راه اندازی که اینرسی اولیه گشتاور مقاوم در برابر حرکت است می توان با توان الکتریکی کمتری شروع کرد. و سپس در موقعیت مناسب ارتباط را برقرار کرد.

کلاچ ها یا ترمزهای الکتریکی برای اتصال به برق به یک سیم پیچ نیاز دارند. در حالی که برق در حال تامین است، یک سیم پیچ ،میدان مغناطیسی ایجاد می کند و واحد درگیر می شود. میدان مغناطیسی برای کشیدن صفحه انتهایی استفاده می‌شود که مجموعه‌ای از دیسک‌های اصطکاک را به هم فشرده می‌کند و به کلاچ یا ترمز امکان انتقال گشتاور را می‌دهد.هنگامی که برق خاموش می شود، دیسک ها توسط فنرهای موجی از هم جدا می شوند و کلاچ یا ترمز جدا می شوند. شرح عمیقی از فعال سازی هر یک از کلاچ ها و ترمزهای الکتریکی ما در صفحه مقایسه فعال سازی ما موجود است.

زمانی که برق در سیم پیچ وجود ندارد، کلاچ ها یا ترمزهای آزاد شده الکتریکی درگیر می شوند. زمانی که برق تامین نمی شود (یعنی زمانی که برق خاموش است)، از فنرها برای فشرده کردن مجموعه ای از دیسک های اصطکاک به هم استفاده می شود که به کلاچ یا ترمز اجازه می دهد تا گشتاور را منتقل کند یا کند.تا زمانی که برق تامین شود، دستگاه قطع نمی شود. در این شرایط، سیم پیچ یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که برای کشیدن صفحه آرمیچر در مقابل فنرها استفاده می شود، بر نیروی فنر غلبه می کند و اجازه می دهد تا دیسک های اصطکاک از هم جدا شوند. دیسک‌ها اکنون می‌توان آزادانه بدون انتقال یا نگاه‌داشتن گشتاور بچرخند.

کلاچ موتور الکتریکی

 

کاربردهای الکتروموتور کلاچ دار

  • کاربردهایی با توقف و حرکت زیاد. در صورت عدم استفاده از کلاچ باید موتور خاموش و دوباره روشن شود. فرض کنید که در ماشین سواری کلاچ نباشد و برای هر بار توقف باید ماشین خاموش می شد.
  • ماشین های پرس

کلاچ الکتروموتور و نقش آن در کارکرد موتور

الکتروموتور کلاچ دار چیست؟ بنابراین ابتدا بررسی می کنیم کلاچ الکتروموتور چیست؟ کلاچ الکتروموتور در حقیقت وسیله ای است که یا به شکل مکانیکی و یا به شکل الکتریکی در شرایط یحرانی ارتباط محوری الکتروموتور را با محور دیگر قطع و یا مجدد وصل می کند.لازم به ذکر است که در بعضی مواقع به کلاچ  کوپلینگ گفته می شود.البته تفاوت هایی بین کلاچ و کوپلینگ وجود دارد آن هم در نوع عملکردشان ، در واقع کوپلینگ انتقال نیرو از محوری به محور دیگر را بر عهده دارد و در مقابل کلاچ علاوه بر امکان انتقال نیرو امکان قطع و وصل کردن ارتباط محوری را نیز بر عهده دارد.

الکتروموتور هایی که دارای سیم پیچ هستند برای اینکه روشن شوند و شروع به کار کنند نیاز دارند به یک نیروی گریز از مرکز که اصطلاحا به آن استارت ودینگ گفته می شود که باید قبل از اینکه الکتوموتور به سرعت نامی برسد مدار از سیم پیچ قطع شود این کار به وسیله یک سوئیچ گریز از مرکز یا کلاچ انجام میگیرد.کلاچ همانند کاربردش در وسایل نقلیه مانند ماشین که در حین حرکت قدرت و سرعت موتور را افزایش دهد در الکتروموتور نیز همین نقش را ایفا می کند.

اهمیت نقش کلاچ الکتروموتور در صنایع

در الکتروموتورها ممکن است ما نیازمند توقف های کوتاه و متوالی باشیم اگر کلاچ وجود نداشته باشد باید الکتروموتور به طور کامل خاموش و مجددا روشن شود تا عملکرد مناسبی داشته باشد.

برای مثال در پرس های سنگین زمانی که بخواهد عمل فشردن را انجام دهد باید فشار و قدرت الکتروموتور افزایش یابد که این افزایش قدرت مستلزم توقف حرکت الکتروموتور می باشد. این توقف و شروع مجدد بعد از چندین بار تکرار موجب می شود تا به سیم پیچ ها خسارات سنگینی وارد کند. که با وجود کلاچ نیازی به توقف و استارت زدن دوباره الکتروموتور نمی باشد.

کلاچ ها زمانی می توانند بهترین عملکرد را در الکتروموتور ها داشته باشند که محور های الکتروموتور کاملا هم مرکز باشند.

نحوه عملکرد کلاچ موتور الکتریکی

نوع عملکرد کلاچ ها به دو شکل می تواند باشد یا به صورت مکانیکی و یا به شکل کلاچ الکترومغناطیس می باشد.در کلاچ های مکانیکی ارتباط بسیار ساده است و صفحه ها به صورت تماسی یا اصطکاکی با هم ارتباط بر قرار می کنند. به همین دلیل کلاچ های مکانیکی به دو گروه خشک و اصطکاکی تقسیم می شوند.کلاچ های الکتروموتور که به شکل مکانیکی خشک عمل می کنند به وسیله اصطکاک برای توقف و استارت استفاده می شود. که این نوع عملکرد مشابه عملکرد کلاچ در خودرو می باشد.

نوع عملکرد کلاچ های مکانیکی خشک به این صورت است که کلاچ قسمت خروجی شافت الکتروموتور قرار می گیردو سر دیگر کلاچ به به قسمت متحرک الکتروموتور متصل می شود. زمان های استارت که نیاز به حرکت الکتروموتور تکفاز یا سه فاز است اصطکاکی بین دو صفحه به وجود می آید که زمانی که الکتروموتور حرکت می کند ناحیه خروجی کلاچ نیز به چرخش می افتد.

این دوصفحه که در کلاچ وجود دارد به روش دنده ای و یا پنچه ای به یکدیگر متصل هستند. زمانی که الکتروموتور به حرکت در می آید دو صفحه محرک و متحرک موجود در کلاچ از حرکت باز می ایستد.صفحه ها از نظر ظاهری به کل هم و در روبه روی هم به شکل قرینه می باشند که دو دستگیره بر روی هر صفحه وجود دارد که در زمان اتصال با یکدیگر به هم قفل می شوند.

انواع کلاچ الکتروموتور

مزایا و معایب کلاچ مکانیکی الکتروموتور

از معایب این نوع کلاچ ها جدا نشدن دو صفحه به صورت کامل به دلیل قفل شدن دنده ها و یا پنجه ها در زمانی که باید دو صفحه از هم جدا باشند می باشد.

از مزایای این نوع عملکرد کلاچ می توان به کاهش هزینه برای تعمیر و یا نگه داری اشاره نمود و همچنین افزایش کارکرد و پایین آمدن مصرف سوخت اشاره نمود.

کلاچ های مکانیکی اصطکاکی از طریق محور محرک و متحرک عمل می کنند که به شکل اصطکاکی امکان پذیر می باشد.

از مزیت این نوع از کلاچ ها این است که قادر هستند در زمان کار کردن موتور درگیر و یا آزاد شوند و گشتاور آنها که به شکل چرخشی است به دلیل وجود نیروی اصطکاک محدود است و به همین دلیل این گونه از کلاچ ها بسیار نرم کار می کنند و از لحاظ ایمنی در سطح بالایی قرار دارند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله درباره اینکه الکتروموتور کلاچ دار چیست؟ صحبت کردیم ، به طور کلی در موتورهای الکتریکی ممکن است توقف های کوتاه و متوالی داشته باشیم بنابراین اگر کلاچ وجود نداشته باشد باید الکتروموتور به طور کامل خاموش و مجددا روشن شود تا عملکرد مناسبی داشته باشد.کلاچ همانند کاربردش در وسایل نقلیه مانند ماشین های سواری که در حین حرکت قدرت و سرعت موتور را افزایش دهد در الکتروموتور نیز همین نقش را ایفا می کند.

این توقف و شروع مجدد بعد از چندین بار تکرار موجب می شود تا به سیم پیچ ها خسارات سنگینی وارد کند. که با وجود کلاچ نیازی به توقف و استارت زدن دوباره الکتروموتور نمی باشد.و همین وسیله مهم باعث جلوگیری از بروز خسارت و در نتیجه مانع ایجاد هزینه های سنگین از کار افتادن دستگاه می شود.

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

الکتروموتور ترمز دار چیست ؟انواع و کاربردهای الکتروموتور ترمز دار

نوشته بعدی

آموزش راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز/2 روش

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی