مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> راهنمای خرید >> قیمت الکتروموتور + 7 عامل موثر در قیمت و خرید الکتروموتور

قیمت الکتروموتور + 7 عامل موثر در قیمت و خرید الکتروموتور

قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتور برای یک خرید مناسب

یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنعت، الکتروموتورها هستند. بنابراین قیمت الکتروموتور و عوامل موثر در آن برای خرید الکتروموتور و انتخاب مناسب این وسیله مهم، از اهمیت بسیاری برخوردار است.به طور کلی این عوامل علاوه بر تاثیر در قیمت نهایی الکتروموتور، در کیفیت و کارایی آن هم موثر هستند.مثلاً بسیار شنیده می شود که فلان برند قیمت بالایی به دلیل نام و قدمت برند دارد اما در اصل این موضوع واقعیت چندانی ندارد .

 همانطور که می‌دانیم این دستگاه، انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی تبدیل می‌کند. به همین دلیل عملکرد خوب و کاربرد مناسب آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین نمی‌توان تاثیر قیمت الکتروموتور برای خرید انواع الکتروموتور سه فاز و تک فاز را ندیده گرفت. به همین دلیل در این مطلب به عوامل موثر در قیمت الکتروموتور می‌پردازیم.

 

عوامل موثر در قیمت خرید الکتروموتور

عوامل مختلفی بر روی قیمت خرید الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز تاثیر دارند. به همین دلیل، 7 مورد از مهم‌ترین عوامل را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 1. برند الکتروموتور
 2. پوسته الکتروموتور
 3. نوع سیم پیچ الکتروموتور
 4. سرعت تولید انرژی مکانیکی الکتروموتور
 5. تاثیر نیروی انسانی
 6. خط تولید الکتروموتور
 7. استفاده از قطعات مناسب

1-برند الکتروموتور

برند دستگاه و تولید کننده آن، بسیار مهم است. در واقع تولیدکننده های برتر در جهان صاحب ایده نوین و تکنولوژی هستند،و به همین علت است که برندهایی که به کمک نوآوری و استفاده از نیروی متخصص، اقدام به تولید تجهیزات می‌کنند، و در اصل بهایی بیشتر می‌پردازند، و برای حفظ جایگاه برند خود، محصولات خود را با کیفیت بالایی تولید می‌کنند.

ممکن است شکل ظاهری و یا خصوصیات کلی یک محصول، در طول زمان تغییر نکند، اما برندها و تولیدکننده‌های برتر، همواره در خصوصیات و ویژگی‌های اصلی الکتروموتورها تغییراتی ایجاد می‌کنند تا طول عمر، توان کاری و همچنین سایر ویژگی‌های آن‌ها را بهبود ببخشند. به همین دلیل، بین برندهای مختلف، با سابقه و کیفیت متفاوت، تفاوت قیمتی وجود دارد.

2-پوسته الکتروموتور

برای تولید پوسته و فریم الکتروموتورها از دو روش استفاده می‌شود که همین موضوع می‌تواند بر روی قیمت الکتروموتور تاثیر زیادی داشته باشد. برای تولید پوسته الکتروموتورهای با کیفیت بالا، اغلب از فناوری ریخته‌گری استفاده می‌شود. سپس از فرایند تراشکاری استفاده می‌شود که برای این فرایند از بهترین تکنولوژی استفاده می‌کنند.

با این‌حال برندهایی هستند که فرایند پوسته‌سازی خود را برون‌سپاری می‌کنند، یعنی برعهده سایر شرکت‌ها قرار می‌دهند. این نوع الکتروموتورها، قیمت ارزان‌تری دارند و ممکن است خریداران تفاوت آن‌ها را متوجه نشوند. هر چه جنس بدنه مقاوم تر باشد قیمت نیز بیشتر می‌شود.

بدنه الکتروموتورها از دو جنس چدنی و آلومینیومی ساخته می‌شوند که بدلیل ویژگیهای متفاوت پوسته چدنی یا آلومینیومی موتور الکتریکی، قیمت الکتروموتور متفاوت است. از لحاظ جنس، الکتروموتورهای چدنی بهتر و مقاوم تر می باشند ولی از معایب آنها سنگین بودن آن و همچنین گران‌تر بودن آن می باشد. پیشنهاد ما استفاده از الکتروموتور بدنه چدنی به دلیل مقاوم تر بودن آن می باشد.

3-نوع سیم‌پیچ الکتروموتور

یکی از اجزای الکتروموتورها سیم‌هایی هستند که برای تولید استاتور یا سیم‌ پیچ الکتروموتور استفاده می‌شوند. جنس این سیم‌ها نه‌تنها در کیفیت محصول نهایی تاثیر دارد، بلکه می‌تواند تاثیر زیادی بر روی قیمت خرید انواع الکتروموتور سه فاز و یا تک فاز بگذارد.

بهترین جنسی که برای تولید سیم‌پیچ الکتروموتور استفاده می‌شود، سیم‌های مسی هستند که گرانتر می‌باشند. اما، برخی کارخانه‌ها یا برندهای متفرقه، به جای استفاده از سیم مسی که قیمت بالاتری دارد، از سیم‌های آلومینیومی و یا سایر آلیاژ‌ها استفاده می‌کنند.

حتی با کم کردن درصد خلوص سیم مسی نیز می‌توان در هزینه نهایی محصول تفاوت بزرگی ایجاد کرد.اما این تفاوت، سبب کاهش کیفیت نهایی محصول هم می‌شود و عمر مصرفی آن را کوتاه‌تر می‌کند.

4-سرعت تولید انرژی مکانیکی الکتروموتور

یکی از عوامل مهمی که بر روی خرید انواع الکتروموتور تاثیر می‌گذارد، سرعت تولید انرژی مکانیکی است. هرچقدر که سرعت بیشتر باشد، راندمان دستگاه کمتر است. به زبان ساده تر، باید بگوییم که سرعت تولید انرژی مکانیکی با زمان تولید انرژی مکانیکی ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل، هرچه سرعت پایین‌تر باشد، نشان می‌دهد که زمان بیشتری انرژی مکانیکی تولید می‌شود.

در نتیجه، بهتر است برای خرید یک الکتروموتور با راندمان کاری بالا و کارکرد خوب، محصولاتی را خریداری کنید که سرعت آن‌ها بین ۷۵۰ تا ۹۰۰ دور در دقیقه است. هرچه این سرعت بیشتر باشد، قیمت الکتروموتور کمتر است. برای مثال، دستگاه‌هایی که سرعت آن‌ها ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دور در دقیقه است، ارزان‌تر هستند.

5-تاثیر نیروی انسانی

یکی از عوامل مهم صنعت و تولید، نیروی انسانی است. در کشورهای مختلف، هزینه نیروی انسانی و حتی سایر هزینه‌هایی همچون قیمت برق، زمین و خط تولید، متفاوت است. این هزینه در کشورهای آسیایی ارزان تر از کشورهای اروپایی می باشد. به همین دلیل، قیمت محصولاتی که تولید می‌شوند، متفاوت است.

کشورهای صنعتی بزرگ برای کاهش هزینه‌های خود، بخش تکنولوژی را ایجاد می‌کنند اما خط تولید را به کشورهای ارزان منتقل می‌کنند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند. همچنین اگر نیروی انسانی بی‌تجربه و ناکارآمد مشغول به فعالیت در خط تولید باشد، کیفیت و دقت عملکرد تولید کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند سبب افزایش هزینه‌های ناشی از خطا شود.

6-خط تولید الکتروموتور

اگر خطوط تولید به صورت دستی باشند، کیفیت محصول، دقت، استاندارد و در نتیجه هزینه محصول کاهش می یابد. در حالی که استفاده از خطوط تولید مکانیزه موجب افزایش سرعت و کاهش خطا و در عین حال افزایش هزینه ها می گردد.

در بعضی تکنولوژی های مدرن تر از خط تولید مکانیزه به جای انسان استفاده می‌کنند، که این باعث کاهش هزینه‌ها است، و در مقابل جایگزینی ربات‌ها بدلیل تکنولوژی خاصی که دارند گرانتر هستند.

7-استفاده از قطعات مناسب

استفاده از قطعات بی کیفیت نیز یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت الکتروموتور می باشد که گاهی توسط شرکت های تولیدکننده رعایت نمی‌شود. مثلاً کیفیت بلبرینگ‌ها، فن، یاتاقان و دیگر اجزای مهم الکتروموتور در قیمت و حتی عملکرد موتور الکتریکی موثر خواهد بود.

و همینطور استفاده از بعضی قطعات مثل خازن در الکتروموتورهای تکفاز در قیمت آنها تاثیر می‌گذارد. راز ماندگاری و طول عمر محصولاتی که گرانتر هستند نیز با این قطعات با کیفیت تضمین می‌گردد. و در واقع هیچ گرانی بی دلیل نیست.

الکتروموتورهای سه فاز گران تر هستند یا الکتروموتورهای تک‌فاز؟

در واقع الکتروموتورهای سه فاز قیمت کمتری دارند، زیرا در نوع تک فاز قطعات جانبی همچون خازن استفاده می‌شود که سبب افزایش قیمت نهایی آن می‌گردد. ولی، کارکرد آن‌ها نیز تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارد. توانایی تولید انرژی مکانیکی در الکتروموتورهای سه فاز بیشتر است و به همین دلیل، گزینه مناسب‌تری برای صنایع بزرگ‌تر هستند. از الکتروموتورهای تک‌فاز اغلب در مصارف خانگی یا صنایع کوچک استفاده می‌شود.

در ادامه به بررسی نکاتی برای خرید الکتروموتور می‌پردازیم:

پارامترهای ضروری در خرید الکتروموتور :

کارشناسان شیبا صنعت آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه خرید الکتروموتور به شما عزیزان می باشند. برای انتخاب و خرید موتور الکتریکی مناسب باید موارد زیر را رعایت کنیم:

 • به خدمات پس از فروش و گارانتی الکتروموتور توجه داشته باشید.
 • با دانستن توان مورد نیاز الکتروموتور سایر پارامترهای الکتروموتور تقریبا مشخص می‌شود. واحد توان الکتروموتور هم بر حسب کیلووات است و هم بر حسب اسب مشخص می‌گردد.
 • سرعت الکتروموتور یکی از نکات مهم قبل از خرید آن می باشد. در صورتی که به الکتروموتور دور متغیر نیاز ندارید برای کاهش هزینه خرید دور ثابت کافی می باشد.
 • در هنگام خرید به محیط و شرایط محیطی محل نصب الکتروموتور توجه داشته باشید. الکتروموتورها سر و صدا در محیط ایجاد می‌کنند. به همین دلیل مثلاً در فضاهای عمومی و بیمارستان‌ها باید الکتروموتوری تهیه نمایید که دارای کمترین میزان سر و صدا باشد تا از مزاحمت جلوگیری شود.
 • ارتفاع از زمین از پارامترهای مهم در انتخاب بهترین الکتروموتور می باشد. دقت داشته باشید که کارکرد آن در ارتفاعات بالاتر نسب به روی زمین متفاوت می باشد.
 • دمای محیط نصب الکتروموتور چقدر است؟ میزان سرد یا گرم بودن دما تاثیر گذار می باشد.
 • محل نصب الکتروموتور، در معرض خطر حریق است یا نه؟در واقع برای محیط‌های پر خطر مثل پمپ بنزین ها، صنایع پتروشیمی و نفت و گاز، صنایع پلاستیک و … حتماً باید از الکتروموتورهای ضد انفجار استفاده کرد.
 • دانستن مشخصات فنی قبل از خرید و انتخاب ضروری می باشد. این مشخصات از روی پلاک الکتروموتور قابل خواندن می باشد.
 • دانستن شرایط نصب الکتروموتور قبل از خرید آن ضروری می باشد.
 • قبل از خرید از نوع حفاظت الکتروموتور باید آشنایی داشته باشید.
 • دانستن نحوه خنک کردن از نکات مهم پیش از خرید الکتروموتور می باشد.
 • برای تامین ولتاژ الکتروموتور چه ولتاژی در دسترس است.
 • جریان در ایران فرکانس 50 هرتز می باشد. قبل از انتخاب و خرید الکتروموتور حتما به هماهنگی با جریان الکتریکی توجه داشته باشید.

کلام آخر

در این مطلب، تلاش کردیم تا مهم‌ترین عوامل موثر در قیمت خرید الکتروموتورهای سه فاز و تک فاز را بررسی کنیم. و در اصل قیمت الکتروموتور متناسب با پارامترهای مختلفی، تعیین می شوند. تنوع گسترده برندهای تولیدی الکتروموتور، موجب شده تا مشتریان متناسب با بودجه خود این تجهیزات را خریداری کنند. برخی از برند های نام آور جهانی نظیر زیمنس، ABB و … قیمت بسیار گرانی را برای الکتروموتورهای خود در نظر گرفته اند. اگر از الکتروموتور برای فرایند های خاص و طولانی مدت استفاده می کنید، خریداری این برندها مقرون به صرفه تر خواهد بود. البته امروزه الکتروموتور با برندهای ایرانی و چینی نیز از کیفیت مناسبی برخوردارند و قیمت مناسب‌تری دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و بهتر شدن مطالب، نظرات و پیشنهادات خود را از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید:

  برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
  [آمار کل: 0 میانگین: 0]
  نوشته قبلی

  انتخاب الکتروموتور ضد انفجار مناسب

  نوشته بعدی

  وینچ چیست؟ | اجزا، انواع و کاربرد آن | تفاوت وینچ و بالابر

  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  ایجاد حساب کاربری

  تماس تلفنی