مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> دانستنیها >> الکتروموتور پله ای و تخت | کاربرد | مزایا و معایب

الکتروموتور پله ای و تخت | کاربرد | مزایا و معایب

بررسی الکتروموتور پله ای و سرو موتور

بررسی الکتروموتور پله ای و تخت

در این مطلب به بررسی الکتروموتور پله ای و تخت می پردازیم و همینطور درباره کاربرد و مزایا و معایب آن ها صحبت می کنیم.

الکتروموتور پله ای چیست ؟

الکتروموتور پله ای

 

الکتروموتور پله ای یا استپ موتور یکی از انواع الکتروموتور است که در زوایای مشخصی که از قبل برای آن تعریف شده است کار می کند. برای درک بهتر می توان به کاربرد الکتروموتور پله ای در ربات ها اشاره کنیم. بازوی ربات ها تحت زوایای مشخص و تعریف شده ای می چرخند که این حرکت توسط الکتروموتور پله ای صورت می گیرد. از سال 1920 با ظهور کامپیوتر های دیجیتال استفاده از این الکتروموتور ها رشد سریعی پیدا کرد. در مواقعی که تغییر از یک وضعیت ثابت به موقعیت ثابت دیگری مورد نیاز باشد از موتور های پله ای استفاده می کنیم. این الکتروموتور ها از نوع سنکرون و بسیار دقیق می باشند. به دلیل اینکه موقعیت و سرعت الکتروموتور های پله ای ( استپر موتور ها ) توسط کامپیوتر های پیشرفته کنترل می شود از کاربرد های آن می توان به استفاده در تجهیزاتی با دقت بالا مانند سیستم های رباتیک ، ماشین آلات نظامی ، پزشکی و صنایع اشاره کرد.

عملکرد الکتروموتور پله ای چگونه است ؟

در الکتروموتور های معمولی بدنه استاتور دارای یک آهنربا می باشد اما در استپر موتور ها بدنه استاتور از چند آهنربای الکتریکی ساخته شده است که بصورت جداگانه ای روشن یا خاموش می شوند. آهنربا ها بصورت دو به دو رو به روی یکدیگر قرار دارند و معمولا یک جفت از آهنربا های رو به هم روشن یا خاموش می شوند. روتور این الکتروموتور ها بصورت دندانه دار می باشد. وقتی جریان از سیم پیچی های موتور پله ای عبور کند آهنربا ها به طور هم زمان انرژی دار می شوند. هنگامی که آهنربای بعدی روشن است ، آهنربای قبلی خاموش می شود که باعث جذب چرخ دنده توسط آهنربای دوم خواهد شد. چرخش روتور با این عمل به صورت پله ای می شود و تعداد پله ها عدد صحیحی است که با توجه به زاویه حرکت در هر مرحله تعیین می شود. به عبارت دیگر این الکتروموتور ها با اتصال به پالس هایی در فرکانس های خاص کار می کنند. هر پالس فرستاده شده سبب حرکت موتور تا زاویه ای معین می شود که این زاویه را گام می نامیم. این موتور ها بصورت درجه ای دوران می کنند.

انواع الکتروموتور های پله ای

الکتروموتور های پله ای را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

1-الکتروموتور پله ای مغناطیس دائم

این الکتروموتور ها دارای آهنربای دائم کار می باشند. قرارگیری دو قطب مخالف آهنرباها بصورت موازی در کنار یکدیگر است که باعث افزایش گشتاور می شود. الکتروموتور های مغناطیس دائم از نوع ارزان ترین و کم دقت ترین نوع موتور های پله ای می باشند و از مزایای آن ها می توان به هزینه نگهداری کم اشاره کنیم.

2-الکتروموتور پله ای مغناطیس متغیر

الکتروموتور پله ای مغناطیس متغیر ساختار ساده ای دارد ، از ولتاژ DC تغذیه می شود و امروزه کمتر از آن استفاده می شود. روتور این الکتروموتور ها بصورت چرخ دنده ای است و با اتصال جریان الکتریسیته و بوجود آمدن میدان مغناطیسی ، روتور به سمت قطب های استاتور جذب شده و شروع به چرخیدن می کند.

3-موتور پله ای ترکیبی یا هیبرید

الکتروموتور پله ای هیبرید ، ترکیبی از دو الکتروموتور مغناطیس دائم و مغناطیس متغیر می باشد. عملکرد گشتاور این الکتروموتور ها از نوع مغناطیس دائم بهتر است. در این الکتروموتور ها قطب منفی در وسط روتور و قطب مثبت در سر دندانه های روتور قرار دارد.

سیم پیچی الکتروموتور پله ای

سیم پیچی استپر موتور ها به دو دسته تک قطبی و دو قطبی تقسیم می شوند. عملکرد سیم پیچ تک قطبی یک سویه می باشد اما سیم پیچ دو قطبی در هر دو ولتاژ مثبت و منفی کار می کند. در نوع تک قطبی جریان از یک طرف سیم پیچ به طرف دیگر انتقال پیدا می کند. موتور تک قطبی عملکرد ساده ای دارد و در آن نیازی به معکوس کردن جریان نیست. در موتور های دو قطبی هر دسته از سیم پیچ دارای یک فاز جداگانه می باشد و عملکرد پیچیده تری دارد. گشتاور این الکتروموتور ها بیشتر و دقیق تر است.

کاربرد موتور پله ای

موتور های پله ای دارای دقت بالایی هستند و در صنایع زیر استفاده می شوند:
 • ربات ها
 • تجهیزات نظامی
 • تجهیزات پزشکی
 • چاپگر های رایانه ای و اسکنر ها
 • نورپردازی های هوشمند
 • دستگاه های CNC
 • صنایعی همچون خودرو سازی

مزایای الکتروموتور پله ای

 • سرعت دقیق و کنترل آسان
 • طراحی ساده و اصطکاک پایین
 • هزینه تعمیر و نگهداری کم
 • حساسیت بالا در عملکرد ، توقف ، راه اندازی
 • عدم وجود جاروبک
 • کنترل توسط کامپیوتر

معایب الکتروموتور پله ای

 • توان محدود
 • راندمان کم
 • در سرعت بالا مقدار گشتاور کاهش پیدا می کند.
 • نیاز به جریان DC

تفاوت استپ موتور و سرو موتور

تفاوت الکتروموتور پله ای و سرو موتور

 

یکی از انواع الکتروموتورهای خاص الکتروموتور سرو یا سرو موتور(servo motor) است که می تواند جایگزین موتور پله ای باشد. سرو موتور خود فرمان است و قابلیت تنظیم خودکار دارد. این الکتروموتور توسط کدگزاری هایی که روی روتور آن متصل است حرکت می کند. ساختار الکتروموتور های سرو بسیار پیچیده بوده و عملکرد دقیق تری نسبت به استپ موتورها دارند. قیمت آن گران تر است از این رو اغلب از الکتروموتور پله ای استفاده می شود. از ویژگی های الکتروموتور سرو یا خود فرمان می توانیم به راندمان بالاتر ، سرعت بیشتر ، عملکرد بسیار دقیق و بصورت دائم کار اشاره کنیم.
در ادامه مطلب الکتروموتور پله ای و تخت به بررسی موتور الکتریکی تخت و مزایا و معایب آن می پردازیم.

الکتروموتور تخت چیست ؟

الکتروموتور تخت

 

یکی از مدل های معروف و خاص الکتروموتور ها می توان به الکتروموتور های تخت یا خطی نام برد. این نوع از الکتروموتور ها در صنایع مختلفی که برشکاری در آنها به صورت مستمر و فراوان وجود دارد استفاده گردند، برای مثال می توان به صنایعی از قبیل صنایع چوب بری ها و کارخانه های سنگ بری نام برد.

ویژگی مهم این نوع از الکتروموتور ها که به الکتروموتور های تخت یا flat معروف هستند نصب کردن و استفاده آسان و مطمئن از آنها است. لازم به ذکر است الکتروموتور های تخت دارای ابعاد و فریم های مختلف و بدنه هایی با جنس های گوناگون هستند از قبیل الکتروموتور چدنی و آلومینیومی در بازار وجود دارند.

این ویژگی که الکتروموتور ها دارای ابعاد و فریم های مختلف هستند باعث می شوند در اماکن و جاهای مختلف با ابعاد مختلف استفاده شوند و دیگر نیازی به نگران بودن از بابت محدودیت های فضایی نمی باشد.

الکتروموتور های تخت مانند هر الکتروموتوری از اجزایی مانند روتور و استاتور و بدنه ساخته شده اند که در ادامه به بیان این ویژگی ها می پردازیم.

اجزای تشکیل دهنده الکتروموتور های تخت

 1. استاتور
 2. روتور
 3. شافت
 4. فن خنک کننده
 5. بدنه

استاتور: بخش ثابت الکتروموتور را استاتور گویند و وظیفه اصلی استاتور در الکتروموتور ها بوجود آوردن میدانی مغناطیسی می باشد به همین دلیل است که استاتورها به صورت ورقه ای تولید می شوند تا تلفات ناشی از جریان گردابی کاهش پیدا کند که جریان های گردابی باعث تولید گرما و نیز باعث داغ شدن استاتور می شوند که این تولید گرما و داغ شدن استاتور باعث می شوند انرژی هدر رود.

روتور: به بخش متحرک هر الکتروموتوری روتور گویند. روتورها از قطعاتی جدا از هم و باریک که عموما از جنس فولاد هستند تولید می شوند که در میان آنها میله هایی از جنس مس و آلومینیوم قرار می دهند.

شافت: وظیفه شافت در الکتروموتور ها این است که انرژی مکانیکی تولید شده به وسیله الکتروموتور را به سیستم صنعتی انتقال دهد.

فن خنک کننده: کارکرد فن ها در صنعت این است که قطعه صنعتی مورد نظر را خنک کنند زیرا گرما باعث می شود که انرژی هدر رود و به همین دلیل نیز هر الکتروموتوری دارای یک یا چند فن خنک کننده می باشد.

بدنه: همانطور که بیان شد هر الکتروموتوری از قطعات مختلفی تشکیل شده است که بدنه در کنار این که از ورود گردو غبار به داخل الکتروموتور جلو گیری می کند باعث می شود که قطعات الکتروموتور ها پراکنده نشوند و در سیستم به کار خود ادامه دهند لازم به ذکر است که بدنه های الکتروموتور ها از جنس های آلومینیوم و چدن تولید می شوند.

ویژگی های الکتروموتور های تخت:

 • می توانند به راحتی نصب و راه اندازی شوند.
 • دارا بودن اندازه های مختلف
 • استفاده کردن به صورت مستمر
 • دارا بودن دور و توان های مختلف

سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی الکتروموتور پله ای و تخت بپردازیم و تا حدودی کاربرد آنها و مزایا و معایب هرکدام را بررسی کنیم . در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر داشتید می توانید پیام خود را برای ما از طریق فرم زیر ارسال کنید و یا اینکه نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
  [آمار کل: 0 میانگین: 0]
  نوشته قبلی

  روشهای راه اندازی الکتروموتور |بررسی مزایا و معایب آن

  نوشته بعدی

  مراحل تعمیر الکتروموتور

  سبد خرید
  ورود

  هنوز حساب کاربری ندارید؟

  ایجاد حساب کاربری

  تماس تلفنی