مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> دانستنیها >> بازیافت الکتروموتور و اهمیت آن

بازیافت الکتروموتور و اهمیت آن

بازیافت الکتروموتور

مقدمه

بازیافت الکتروموتور مزایای بسیار زیادی برای محیط زیست و اقتصاد دارد، و بسیار اهمیت دارد. همانطور که می دانیم، الکتروموتورها از مواد مختلفی مانند فلزات، عایق‌ها و روان‌کننده‌ها و … ساخته شده‌اند که بسیاری از آنها قابل بازیافت هستند. بنابراین در این مطلب سعی کردیم که به این مورد بپردازیم، و بررسی کنیم که بعد از مرگ یک موتور الکتریکی چه اتفاقی می افتد. 
بعضی اوقات یک موتور الکتریکی دیگر ارزش تعمیر ندارد. چون ممکن است یک ایراد اساسی پیدا کرده است و سالها از عمر مفید آن گذشته و یا بارها تعمیر شده باشد. مثلا استاتور یا روتور و … به کلی معیوب شده است، و تعمیر یا تعویض قطعه مورد نظر، برای موتور مناسب نیست، در اینجا است که مسلماً الکتروموتور را به سطل زباله نمی اندازیم، بنابراین مناسب ترین راه برای آن بازیافت است.
مهمترین کارهایی که ما می‌توانیم در  زمینه بازیافت الکتروموتور انجام دهیم ، این است که هنگامی‌ که یک الکتروموتور خراب می‌شود، آن را به جای از دور خرج کردن، بازیافت کنید. این کار توسط بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها خدمات انجام می شود. همینطور با خرید محصولاتی که از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند، به ترویج فرهنگ استفاده از مواد بازیافتی کمک کنید، و بدین صورت به محیط زیست و اقتصاد خود کمک کنیم.
بنابراین با توجه به اهمیت کاربرد الکتروموتور در صنایع مختلف و بارزش بودن موادی که در ساختار آن بکار می رود، اپراتورها و مصرف کنندگان باید تمام تلاش خود را برای استفاده بهینه از این وسیله مهم بکار ببرند، و با مراقبت و بازبینی مداوم از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری کنند تا دستگاه در بهترین حالت خود کار کند.

مزایای بازیافت الکتروموتور

کاهش آلودگی محیط زیست:

استخراج و فرآوری مواد اولیه برای ساخت الکتروموتورهای جدید می‌تواند آلودگی زیادی ایجاد کند. بازیافت الکتروموتورها، نیاز به استخراج مواد اولیه جدید را کاهش داده و در نتیجه به کاهش آلودگی محیط زیست کمک می‌کند.

صرفه جویی در منابع:

بسیاری از مواد و عناصر به کار رفته در ساختار الکتروموتورها، از جمله فلزاتی مانند مس و آلومینیوم و چدن و …، منابع محدودی هستند و بسیار باارزش و گران بها می باشند. بازیافت این مواد به صرفه جویی در منابع طبیعی و کاهش نیاز به استخراج مواد جدید کمک می‌کند.

کاهش مصرف انرژی:

تولید الکتروموتورهای جدید به مصرف انرژی زیادی از جمله برق، نیروی انسانی و خیلی موارد دیگر نیاز دارد. بازیافت الکتروموتورها به کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

ایجاد شغل:

صنعت بازیافت یک صنعت رو به رشد است که شغل‌های جدیدی ایجاد می‌کند، و افراد بسیاری که در صدد یافتن شغل برای خود هستند نیز می توانند از آن بهره مند شوند، و این مسئله به رشد و شکوفایی اقتصاد جمعه بسیار کمک می کند.

مراحل بازیافت الکتروموتور

جمع آوری:

مرحله اول بازیافت الکتروموتور، جمع آوری آنها از محل‌های مختلف مانند کارخانجات، ساختمان‌های تجاری و منازل مسکونی است. برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها خدمات جمع آوری الکتروموتورهای خراب شده را به صورت رایگان یا با هزینه کم ارائه می‌دهند.

جداسازی:

پس از جمع آوری در مرحله بعدی، الکتروموتورها به اجزای مختلف مانند بدنه، سیم پیچ‌ها، بلبرینگ‌ها و عایق‌ها جداسازی می‌شوند. جداسازی به روش‌های مختلفی مانند استفاده از ماشین آلات و یا توسط نیروهای انسانی انجام می‌شود. معمولاً با چکش پوسته الکتروموتور را شکسته و سایر اجزا آنها را جدا می کنند.

فرآوری:

مواد جداسازی شده، فرآوری می‌شوند تا آلاینده‌ها از آنها جدا شود و برای استفاده مجدد آماده شوند. برای مثال، سیم پیچ‌ها از روغن و عایق جدا می‌شوند و بلبرینگ‌ها از چربی پاک می‌شوند.

ذوب شدن:

فلزاتی مانند آلومینیوم، مس و فولاد که با ارزش ذوب می‌شوند و به شمش تبدیل می‌شوند. شمش فلزی سپس می‌تواند برای تولید محصولات جدید مانند الکتروموتورها، قطعات خودرو و مصالح ساختمانی استفاده شود.

بازیافت جزئیات داخلی الکتروموتور:

عایق‌ها و روان کننده‌ها نیز در صورت امکان بازیافت می‌شوند. برای مثال، عایق‌ها می‌توانند به مواد جدیدی تبدیل شوند که برای ساخت محصولاتی مانند مبلمان و فرش استفاده می‌شوند. روان کننده‌ها می‌توانند تصفیه و برای استفاده مجدد در الکتروموتورها یا ماشین آلات دیگر استفاده شوند.

در ساخت الکتروموتور از فلزات با ارزشی مانند فولاد در روتور و استاتور و شافت و بلبرینگ، از مس در سیم پیچی الکتروموتور، از آلومینیم و چدن در ساخت بدنه و فلنج و قسمتی از استاتور و پلاستیک در عایق ها و فن استفاده شده است که همه آنها قابلیت بازیافت دارند.

بازیافت الکتروموتور برای فلز مس

مس مهمترین و گران بها ترین قسمت قابل بازیافت الکتروموتور است. از آنجائیکه مس بهترین هادی الکتریسیته فلزی و با ارزش در طبیعت است، قیمت الکتروموتور نیز بر اساس همین فلز تعیین می شود. حدود 10 الی 15 درصد وزن یک موتور الکتریکی را سیم مسی آن تشکیل می دهد.

بنابراین بازیافت مس مفیدتر از دفع و دور ریختن آن است. و علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی، اقتصاد را تقویت می کند و آلودگی محیط زیست را کاهش می دهد. قطعاً هرچه الکتروموتور بزرگتر باشد، مقدار مس و آلومینیم در داخل آن بیشتر است، و در نتیجه آن کالا برای بازیافت با ارزش تر است.

اما معمولاً این سوال پیش می آید که آیا بازیافت مس و فلزات الکتروموتور زحمت دارد؟ قطعاً جدا کردن مس از الکتروموتور و سیم پیچی کار دشوار و زمان‌ بری بوده و از طرفی برای این بازیافت و جداسازی نیاز به ابزارآلات و دستگاه‌های خاص برای جدا کردن کلاف‌ها از استاتور است، به همین دلیل اغلب ممکن است از بازیافت الکتروموتور منصرف شوند.

البته باید بدانید که با انداختن یک الکتروموتور خراب در سطل زباله، شرکت ‎‌ها و کارگران جمع‌ آوری‌ کننده زباله‌های بازیافتی را خوشحال خواهید کرد، زیرا آنها می‌دانند که بازیافت این قطعه بدلیل وجود فلزات گران بها در ساختار آن، چقدر ارزشمند است و با کمک مواد بازیافت یک الکتروموتور،کمک بسیار زیادی به اقتصاد و محیط‌ زیست می‌کنند.

دستگاه بازیافت الکتروموتور

اگر بخواهید که بازیافت موتور الکتریکی را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، بهتر است از ماشین‌آلات بازیافت الکتروموتور استفاده کنید، تا بتوانید برای جداسازی این قطعه حرفه‌ای عمل کرده و موتور را برش داده و سیم پیچی مسی را از درون استاتور جدا کنید.

برای بازیافت حرفه‌ای و راحت الکتروموتورها، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مخصوص این کار طراحی شده‌اند و شرکت‌های سازنده این دستگاه‌ها را به شما عرضه می‌کنند تا کار بازیافت را با سرعت بالاتری انجام دهید، و می توان تا چند تن در ساعت مواد داخل الکتروموتور را خرد و جدا کرد.

همانطور که می دانیم الکتروموتور از مهم‌ترین اختراعات بشر بوده که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند، اما در برخی از مواقع یک الکتروموتور دیگر ارزش تعمیر کردن ندارد و سال‌ها از عمر مفید آن گذشته و یا اینکه بارها تعمیر شده است. در چنین زمانی است که بازیافت الکتروموتور می‌تواند به کاهش آلودگی کمک کند و برای محیط‌ زیست بسیار موثر است.

از طرفی صنعت بازیافت یک صنعت رو به رشد است که سبب ایجاد مشاغل گوناگونی در این زمینه خواهد شد و این یکی از مهمترین مزایای بازیافت الکتروموتور است. قطعاً برای تولید الکتروموتورهای نو به انرژي زیادی نیاز است و اگر این قطعه را مورد بازیافت قرار دهیم، می‌توانیم به کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز کمک کنیم.

و اما مهمترین مزیت بازیافت الکتروموتور، این است که در الکتروموتور از فلزات با ارزشی مانند مس، آلومینیوم، چدن و … استفاده شده که از منابع محدود به شمار می‌روند و بازیافت این مواد به صرفه‌جویی در منابع طبیعی کمک می کند.

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

نوشته بعدی

لیست قیمت الکتروموتورهای سه فازآلومینیومی چینی

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی