مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> نقد و بررسی >> تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

تفاوت الکتروموتور تکفاز وسه فاز

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز

تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز و آشنایی با خصوصیت های آنها ما را در انتخاب صحیح الکتروموتور کمک می کند.باید توجه داشته باشیم که الکتروموتورها به ما این امکان را می دهند که انرژی مکانیکی را به ساده ترین روش بدست آوریم و ما می توانیم در صنایع مختلف از ان بهره مند شویم. بسته به تعداد فاز منبع، و اینکه برای چه مورد مصرفی نیاز داریم ، ما می توانیم این دسته از موتورها را به صورت تک فاز و یا سه فاز در نظر بگیریم که انتخاب یکی یا دیگری به قدرت مورد نیاز و مورد مصرف مربوطه بستگی دارد.

ابتدا باید نوع نصب و جریانی که از آن می گذرد را تفکیک کنیم. در این راستا؛ تفاوت بین جریان تک فاز و سه فاز در این است که جریان تک فاز از یک خط منتقل می شود. علاوه بر این، از آنچه که فقط یک فاز یا جریان متناوب وجود دارد ولتاژ تغییر نمی کند.موتورهای تک فاز هنگامی که یک سیستم سه فاز در دسترس نیستند یا به منظور محدودیت قدرت استفاده می شوند.موتورهای سه فاز معمولا در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند چون قدرت آنها بیش از ۱۵۰% بیشتر از یک موتور تک فاز است و یک میدان مغناطیسی چرخشی سه فاز ایجاد می کند.در حالی که کار کردن یک موتور تکفاز می تواند پر سر و صدا باشد و با لرزش همراه باشد؛ موتورهای سه فاز که گران تر هستند این لرزش ها را ایجاد نمی کنند و سر و صدای کمتری دارند.

اگر درحال انجام پروژه ای هستید و نمی دانید از چه نوع موتوری باید استفاده کنید ، این پست برای شما مناسب خواهد بود.با مطالعه آن تا حدودی می توانید درباره تفاوت های الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز اطلاعات کسب کنید. در این مطلب ما در مورد این نوع الکتروموتورها توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.با ما همراه باشید تا توضیحاتی را درباره نحوه عملکرد الکتروموتورهای تک فاز و الکتروموتورهای سه فاز بررسی کنیم .

الکتروموتور تک فاز

یک موتورالکتریکی تک فاز یک ماشین قدرت گرفته از جریان الکتریکی است که می تواند انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. این نوع الکتروموتور با استفاده از منبع تغذیه تک فاز کار می کند و حاوی دو نوع سیم کشی گرم و خنثی است و حتی توان آن می تواند به ۳ کیلو وات برسد. ا ین موتورها فقط یک ولتاژ متناوب دارند. مدار با دو سیم کار می کند و جریانی که از روی آنها عبور می کند همیشه یکسان است.

در اکثر موارد این موتورهای کوچک دارای گشتاور محدود هستند. با این وجود موتورهای تک فاز با قدرت حداکثر ۱۰ اسب بخار هم وجود دارند که می توانند با اتصالات تا ۲۴۰ ولت کار کنند. آنها یک میدان مغناطیسی چرخشی ایجاد نمی کنند. موتورهای تک فاز فقط می توانند یک میدان جایگزین تولید کنند، به این معنا که برای راه اندازی به یک خازن نیاز دارند. تعمیر و نگهداری آنها ساده و مقرون به صرفه است.

این نوع از الکتروموتورها عمدتا در خانه ها، ادارات، فروشگاه های کوچک و غیر صنعتی استفاده می شود. متداول ترین کاربردی که دارد شامل لوازم خانگی، سیستم های تهویه مطبوع خانگی و تجاری و سایر وسایل مانند مته، کولر و سیستم باز و بسته شدن درب گاراژ است.

الکتروموتور تکفاز آلومینیومی پایه دار

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز هم یک ماشین الکتریکی است که با استفاده از فعل و انفعالات الکترومغناطیسی؛ برق را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. در واقع عملکرد الکتروموتور سه فاز و تک فاز تقریباً یکسان است . بعضی از موتورهای الکتریکی برگشت پذیر هستند؛ آنها می توانند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند که به عنوان ژنراتور کار می کنند.

موتورهای الکتریکی سه فاز با استفاده از یک منبع تغذیه سه فاز کار می کنند و توسط سه جریان متناوب با فرکانس یکسان هدایت می شوند که در لحظات متناوب به اوج خود می رسند. آنها می توانند تا ۳۰۰ کیلووات قدرت داشته باشند و سرعتی بین ۹۰۰ تا ۳۶۰۰ دور در دقیقه داشته باشند. از سه خط رسانا برای انتقال استفاده می شود؛ اما استفاده نهایی نیاز به کابل های ۴ سیمی دارد که با ۳ فاز و به علاوه خنثی مطابقت دارد.متداولترین و پرفروش ترین الکتروموتور سه فاز، الکتروموتور سه فاز آلومینیومی 1400 دور است.

انرژی الکتریکی سه فاز متداول ترین روش برای استفاده در شبکه های الکتریکی در سراسر جهان است؛ چون انرژی بیشتری را منتقل می کند و استفاده قابل توجهی را در بخش صنایع شاهد هستیم.

الکتروموتور سه فاز آلومینیومی پایه دار

در ادامه ، ابتدا برق سه فاز و تک فاز را بررسی می کنیم:

درواقع تفاوت اصلی این دو نوع الکتروموتور تفاوت در منبع تغذیه آن‌ها است. امروزه در اکثر خانه‌ها هم برق تک‌ فاز وجود دارد و هم برق سه‌ فاز. در گذشته کمتر برق سه‌ فاز برای مصارف خانگی استفاده می‌شد اما با توسعه ساختمان‌ها و استفاده از تجهیزاتی مثل آسانسور و تجهیزات تهویه سنگین و غیره، برق سه‌ فاز نیز در مصارف خانگی کاربرد پیدا کرد.

برق سه فاز و تک فاز چه فرقی باهم دارند؟

برای آشنایی با تفاوت الکتروموتور سه فاز و تک فاز باید ابتدا فرق برق سه فاز و تک فاز را بشناسیم.

برق تک‌ فاز دارای یک‌رشته فاز است اما برق سه‌ فاز سه رشته فاز دارد که جریان منظم‌تر و متناوبی بر خلاف برق تک‌ فاز ایجاد می‌کند؛ بنابراین منبع تغذیه کامل‌تری است و قدرت بیشتری نیز دارد. ولتاژ هر دو منبع برای برق شهری نیز ۲۲۰ ولت است

جریان متناوب در برق تک‌ فاز ثابت نیست، یعنی جریان کم‌ و زیاد و قطع و وصل می‌شود. برای همین باتوجه‌ به میزان فرکانس این قطع‌ و وصلی دائماً تکرار می‌شود. بدون اینکه شما بفهمید، در هر ثانیه بارها برق تک‌ فاز قطع و وصل می‌شود. به همین خاطر بهتر است برای وسایل برقی خانگی مثل یخچال و لباسشویی و غیره از دستگاه‌هایی که ایمنی دستگاه شما را تأمین می‌کند استفاده کنید.
شاید باورکردنی نباشد اما در همان یک ثانیه بالغ بر ۵۰ بار برق تک‌ فاز قطع و وصل می‌شود اما شما چیزی از این امر متوجه نمی‌شوید. این تفاوت اصلی فنی برق تک‌ فاز و سه‌ فاز است. چراکه در برق سه‌ فاز شاهد این موضوع نیستیم.در برق سه‌ فاز به دلیل وجود داشتن سه رشته فاز، باوجود اینکه هر فاز ۱۲۰ درجه از دیگری زاویه دارد، حتی اگر یک فاز به صفر برسد، فاز دیگر این مقدار کاهش را جبران می‌کند. در این سیستم فازها همدیگر را ساپورت می‌کنند به همین خاطر جریان برق قطع و وصل نمی‌شود.

تفاوت های بین الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز

ابتدا باید نوع نصب و جریانی که از آن می گذرد را تفکیک کنیم تا بهتر تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز بشناسیم. در واقع قدرتی که ما از آن استفاده می کنیم و مورد مصرف مربوطه در انتخاب نوع الکتروموتور بسیار اهمیت دارند و باید به آن دقت لازم را کرد تا انتخاب درستی داشته باشیم. در این راستا همانطور که گفتیم تفاوت بین جریان تک فاز و سه فاز در این است که جریان تک فاز از یک خط منتقل می شود. علاوه بر این، همانطور که میدانیم این موتورها فقط می توانند یک میدان جایگزین تولید کنند، به این معنا که برای راه اندازی به یک خازن نیاز دارند.

موتورهای تک فاز هنگامی که یک سیستم سه فاز در دسترس نیستند یا به منظور محدودیت قدرت استفاده می شوند.

موتورهای سه فاز معمولا در صنعت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند چون قدرت آنها بیش از ۱۵۰% بیشتر از یک موتور تک فاز است و یک میدان مغناطیسی چرخشی سه فاز ایجاد می کند.

در حالی که کار کردن یک موتور تک فاز می تواند پر سر و صدا باشد و با لرزش همراه باشد؛ اما موتورهای سه فاز این لرزش ها را ایجاد نمی کنند و سر و صدای کمتری دارند.

موتورهای تک فاز دارای توان تا 5 اسب بخار هستند در حالیکه موتورهای سه فاز اسب بخار و کیلو واتهای بالاتر حتی تا 200 هم دارند.

 راندمان الکتروموتور های سه فاز از الکتروموتور های تک فاز بالاتر می باشد.

الکتروموتورهای سه‌ فاز راحت‌تر راه‌اندازی می‌شوند.

الکتروموتور های سه فاز جریان کشی کمتری نسبت به الکتروموتور های تک فاز دارا می باشند و جریان در موتورهای سه‌ فاز ثابت است اما در موتورهای تک‌ فاز متناوب است.

در نهایت

آشنایی با تفاوت الکتروموتور تک فاز و سه فاز و خصوصیات آنها ما را در انتخاب الکتروموتور تک فاز و سه فاز بسیار کمک می کند .در ادامه میتوانید به مقالات دیگر مجله شیبا صنعت هم مراجعه کرده و از خواندن آنها لذت ببرید.

برای آشنایی بیشتر با الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز می توانید به مقالات مرتبط مراجعه کنید:

مقالات مرتبط

همه چیز درباره الکتروموتورهای تک فاز

همه چیز درباره الکتروموتورهای سه فاز

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

چگونه پلاک موتور را بخوانیم؟

نوشته بعدی

الکتروموتور پوسته چدنی یا پوسته آلومینیومی؟

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی