مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> نقد و بررسی >> لوازم جانبی و قطعات الکتروموتور

لوازم جانبی و قطعات الکتروموتور

لوازم جانبی الکتروموتور

لوازم جانبی و قطعات الکتروموتور برای تقویت و محافظت از موتور الکتریکی  طراحی شدند که حفاظت از موتورها، عمر طولانی تر موتورها و کاهش زمان خاموشی دستگاه و موتور را پشتیبانی می کند. مجموعه لوازم جانبی و قطعات یدکی الکتروموتور محصولاتی هستند که یک موتور را بهبود می بخشد یا کامل می کند. این لوازم جانبی کنترل یا محافظت از موتور را فراهم می کند. که با گذر عمر الکتروموتور، برخی از قطعات ممکن است نیاز به تعویض و تعمیر  داشته باشند.همه کسانی که به نحوی با الکتروموتور سروکار دارند می دانند که یک موتور الکتریکی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند که محور خروجی را به حرکت در می آورد و بسته به عملکرد موتور، این شفت یا محور خروجی می تواند باعث به گردش در آمدن چرخ صنعت در کاربری های مختلف می شوند. انواع مختلفی از موتورها در ماشین‌های صنعتی وجود دارد، اما مهم‌ترین آنها موتورهای پمپ هستند که پمپ هیدرولیک (عمدتاً برای بالابری و فرمان استفاده می‌شود) و موتورهای کششی که بر روی یک محور محرک یا گیربکس (برای رانندگی استفاده می‌شود) نصب می‌شوند.

امروزه اکثر سیستم های صنعتی جدید به الکتروموتور DC یا الکتروموتور AC مجهز می شوند. ثابت شده است که موتورهای AC قابل اعتمادتر هستند و به تعمیر و نگهداری بسیار کمتری نسبت به موتورهای DC نیاز دارند.(رجوع به مقاله تفاوت الکتروموتور AC و DC). به طور کلی بررسی و آشنایی با لوازم جانبی و قطعات الکتروموتور به متخصصین این حوزه در نگهداری و حفظ موتور الکتریکی کمک می کند .ما قبلاً در مقاله بررسی اجزای اصلی الکتروموتور توضیحی اجمالی درباره قطعات موتور الکتریکی داشتیم ولی در اینجا توضیح کاملتر همراه با عکسهای مربوطه می دهیم:

قطعات الکتروموتور

 • شفت الکتروموتور
 • خار الکتروموتور
 • براکت جلو یا درب جلو الکتروموتور
 • روتور الکتروموتور
 • بلبرینگ
 • رولبرینگ
 • استاتور الکتروموتور
 • پوسته الکتروموتور (چدن، آلومینیوم و استیل)
 • خازن
 • ترمینال
 • درب جعبه ترمینال الکتروموتور
 • گلند
 • براکت عقب یا درب عقب
 • پروانه یا فن
 • کاور پروانه
 • ترمیستور حرارتی (PTC – P100)
 • فلنج الکتروموتور

شفت الکتروموتور

اصلی ترین بخش ماشین های دوار الکتریکی شفت الکتروموتور است. در موتور الکتریکی  تکفاز یا سه فاز شفت شامل قسمت مرکزی دستگاه می شود. این قطعه روتور و سیستم خنک کننده را در بر می گیرد. نیروی گشتاور الکتریکی تولید شده از طریق همین پیکره بندی به ادوات دیگر مانند گیربکس منتقل می شود.


شافت الکتروموتور

خار الکتروموتور

خارها یکی از اتصالات موقت می باشند که بین شفت ها و قطعات متصل به آنها قرار می گیرند و باعث انتقال نیرو و حرکت می شوند. خارها را بین شیارهای ایجاد شده روی دو قطعه قرار می دهند که می تواند بدون لقی باشد یا اینکه لقی داشته باشد.


خار الکتروموتور

براکت جلو یا درب جلو الکتروموتور

براکت جلو یا همان درب جلوی دینام، با حداقل سه پیچ یا بیشتر به الکتروموتور متصل شده است. براکت جلو یکی از لوازم جانبی اصلی موتور است که برای حفاظت از پوشش موتور طراحی شده است. براکت جلو موتور در واقع وظیفه‌ی حفاظت از موتور را بر عهده دارد و در قسمت جلوی دینام قرار می‌گیرد.


براکت جلو الکتروموتور

روتور الکتروموتور

به قسمت متحرک الکتروموتور روتور می گویند که در واقع از ورقه های نازک فلزی(فولاد) ساخته شده که در درون آن هسته هایی از جنس آلومینیوم یا مس قرار دارد. روتور(rotor) در داخل استاتور قرار دارد و بر روی شفت موتور AC نصب می شود. دلیل این چرخش و حرکت انرژی الکتریکی وارد شده به الکتروموتور است.


روتور

بلبرینگ

بلبرینگ ها قطعاتی هستند که بین روتور و محور یاتاقان استاتور قرار می گیرند. هر بلبرینگ از دوطوقه تشکیل می‌شود. یک طوقه ثابت است و به استاتور وصل شده  و طوقه دوم متحرک است که روی محور روتور قرار می‌گیرد و همراه آن گردش می‌کند. به منظور کاهش اصطکاک در بین دو طوقه از ساچمه استفاده می کنند، این گلوله‌ها ضمن حفظ فاصله بین طوقه سطح تماس آن‌ها را نیز به حداقل می‌رسانند.


بلبرینگ

رولبرینگ

معمولا از رولبرینگ ها در موتورهای الکتریکی با قدرت حدود 150 اسب بخار و بالاتر نیز استفاده می شود. رولبرینگ ها قادرند بارهای شعاعی را تا میزان قابل قبولی تحمل کنند، اما توانایی تحمل بارهای محوری را ندارند.


رولبرینگ

استاتور الکتروموتور

به قسمت غیر متحرک الکتروموتور یا موتور الکتریکی استاتور می گویند که شامل چندین سیم پیچ است. هنگامی که یک جریان متناوب به آن اعمال شود، قطبیت آن همیشه تغییر می کند. هنگامی که منبع تغذیه به استاتور داده می شود، جریان متناوب AC از سیم پیچ های استاتور برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی در سراسر میله سیم پیچ ها جریان می یابد.


استاتور

پوسته الکتروموتور (چدن، آلومینیوم و استیل)

بدنه الکتروموتور یا محفظه عایق است که در برابر حرارت بالا،انبساط و انقباض،ارتعاش مکانیکی و شوک های الکتریکی، آلودگی و رطوبت هوا مقاومت کند. عایق به وسیله کلاسها تعریف می شود که حد مجاز برای حداکثر دمای کار موتور کلاس های A،B،F و H مورد استفاده قرار می گیرد.


پوسته الکتروموتور

خازن

خازن را با حرف C که ابتدای کلمه Capacitor است نمایش می‌دهند. با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود، برای ایجاد میدان‌های الکتریکی یکنواخت می‌توان از خازن استفاده کرد. خازنها می‌توانند میدانهای الکتریکی را در حجم‌های کوچک نگه دارند؛ به علاوه می‌توان از آن‌ها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد.


خازن

ترمینال

در واقع برای اتصال سیم های برق الکتروموتورهای تک فاز یا سه فاز از یک محفظه اتصالاتی استفاده می شود که به آن ترمینال الکتروموتور یا تخته کلمپ نیز می گویند. ترمینال های الکتروموتور به این دلیل تولید شده و به کار گرفته می شوند تا، یک الکتروموتور را با ریسک کمتر و اطمینان بیشتری به سیستم برق متصل کنند.


ترمینال

درب جعبه ترمینال الکتروموتور

درپوش جعبه ترمینال است. درب جعبه ترمینال می‌تواند از جنس‌های مختلفی نظیر چدنی، آلومینیومی، پلاستیکی و باکالیت و … باشد. از ورود گردو غبار و مواد آلاینده و حتی برخورد ضربه به داخل سیم و کابل‌ها جلوگیری می‌کند.


درب ترمینال

گلند

گلند کابل وسیله‌ای است که از آن برای اتصال کابل به جعبه تقسیم استفاده می‌شود. گلندها به صورت پلاستیکی، پلیمری و فلزی در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند که انتخاب هر گلند بر اساس سطح مقطع کابل مورد نظر صورت می‌پذیرد.


گلند

براکت عقب یا درب عقب

به آن درب الکتروموتور هم می گویند که در حقیقت همان دری جلو یا عقب دینام است که با حداقل سه پیچ یا بیشتر به الکتروموتور متصل شده است. الکتروموتور از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک کاربری ویژه ای دارد. براکت الکتروموتور یکی از لوازم جانبی اصلی موتور است که برای حفاظت از پوشش موتور طراحی شده است.


براکت عقب

پروانه یا فن

سیستم فن در جریان خنک‌سازی موتور وظیفه تامین هوای مورد نیاز برای این فرآیند را برعهده دارد. فن خودرو را معمولا به صورت پروانه‌ی هواکش در جلوی موتور می‌بینیم. به همین دلیل به فن خودرو پروانه موتور یا پروانه رادیاتور نیز گفته می‌شود.


فن الکتروموتور

کاور پروانه

محافظ پروانه خنک کن الکتروموتور یکی از قطعات یدکی الکتروموتور است که جهت کاور کردن یا محافظت کردن از پروانه‌ی خنک کن الکتروموتور مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از ورود اشیاء خارجی به داخل الکتروموتور و اصابت آن به پروانه و در نتیجه آسیب دیدن و شکستن پروانه جلوگیری کند.

کاور فن

ترمیستور حرارتی (PTC – P100)

ترمیستور یک سنسور مقاومت غیر خطی کوچک است که می تواند در داخل عایق سیم پیچ یک الکتروموتور تعبیه شود تا ارتباط حرارتی نزدیک با سیم پیچ فراهم شود. ترمیستور از مواد اکسید فلزی یا نیمه هادی ساخته می شود. رابطه بین مقاومت و دما غیر خطی است و با تغییرات دمایی کم در اطراف نقطه تنظیم شده مقاومت به شدت تغییر می کند


ترمیستور حرارتی

فلنج الکتروموتور

این قسمت از الکتروموتور،یک قطعه فلزی دیسکی شکل است که عامل اتصال بین لولا با ریل می باشد. زائده طراحی شده بر لبه های این قطعه عامل استحکام آن است. از فلنج ها برای اتصال در لوله ها، قطعات مکانیکی، الکتروموتور و غیره استفاده می گردد.

فلنچ

نتیجه گیری

در این مطلب متوجه شدیم که هرکدام از لوازم جانبی و قطعات الکتروموتور چه کاربردی دارند و در کدام قسمت الکتروموتور به کار میروند ، بنابراین با آشنایی در این زمینه میتوانیم دستگاه خود را از مشکلات جدی تر محافظت کنیم و مانع بروز هزینه های جانبی بیشتر بشویم.

بنابراین صرف نظر از اینکه سیستم ما الکتروموتور تک فاز باشد یا الکتروموتور سه فاز ، قطعات آن یکسان هستند و در این مطلب سعی کردیم تا حدودی به بررسی جزئیات آنها بپردازیم ،همچنین اگر نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید ، می توانید با مشاوران ما در مجموعه شیبا صنعت تماس بگیرید و یا از طریق واتساپ پیام بگذارید.

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 1 میانگین: 5]
نوشته قبلی

انواع الکتروموتور سه فاز(ساختار-کاربرد-ویژگی )

نوشته بعدی

راهنمای خرید الکتروموتور- انتخاب الکتروموتور

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی