مجله شیبا صنعت

جستجو برای : خانه >> مجله شیبا صنعت >> دانستنیها >> کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره

کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره

کاربرد الکتروموتور در زندگی

کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره

کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره ، همانطور که می دانیم بسیار اهمیت دارد در واقع یک موتور الکتریکی ماشینی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. آنها مهمترین ابزار در زندگی امروزی هستند که به کاهش تلاش و افزایش توانایی انجام کار با استفاده از قابلیت های مختلفی که دارند کمک می کنند و راحتی و ایمنی را با کار در روز و شب بدون هیچ تاخیری فراهم می کنند. موتورهای الکتریکی ممکن است توسط منابع جریان مستقیم (DC) مانند یکسو کننده‌ها یا باتری‌ها، یا توسط منابع جریان متناوب (AC) مانند شبکه برق، ژنراتورهای الکتریکی یا اینورترها به حرکت درآیند. موتورهای الکتریکی را می توان بر اساس مواردی مانند نوع منبع تغذیه، کاربرد، ساخت و نوع خروجی حرکت دسته بندی کرد. آنها ممکن است توسط DC یا AC انرژی داده شوند، بدون برس یا برس، سه فاز، دو فاز یا تک فاز، شار شعاعی یا محوری باشند و می توانند با مایع خنک شوند یا با هوا خنک شوند.

موتورهای استاندارد انرژی مکانیکی مناسبی را برای مصارف صنعتی ارائه می دهند. کاربردها شامل دمنده ها و پمپ ها، فن های صنعتی، ماشین ابزار، ابزار برقی، لوازم خانگی، دیسک درایو و وسایل نقلیه است. موتورهای کوچک را می توان در ساعت های برقی یافت. در کاربردهای خاص، مانند ترمز احیا کننده در موتورهای کششی، موتورهای الکتریکی ممکن است به صورت معکوس به عنوان ژنراتورهایی استفاده شوند که توان را بازیابی می کنند که در غیر این صورت ممکن است به عنوان اصطکاک و گرما از دست برود.

در کل الکتروموتورها انواع مختلفی برای کاربردهای متفاوت دارند که از جمله آنها الکتروموتورهای فلنچ دار و پایه دار و یا الکتروموتور های کلاچ دار و ترمز دار و همینطور الکتروموتورهای عمودی که کاربردهای خاص دارد ، می توان نام برد. و برای هر کاربری باید الکتروموتور مناسب تهیه شود، به طور مثال انتخاب الکتروموتور برای پمپ و یا دستگاه های دیگر مستلزم نکات و توجه لازم است.

برخی از کاربردهای عمده موتورهای الکتریکی در عصر تکنولوژی مدرن به شرح زیر است:

برخی از کاربرد های الکتروموتور

تعدادی ازکاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره عبارتند از:

 • تهویه مطبوع
 • اتوماسیون صنعتی
 • بهره مندی در تغییرات اقلیمی
 • کشاورزی
 • کمپرسور
 • دمنده یا Blower
 • فن یا هواکش
 • یخچال و فریزر
 • پمپ
 • سنگ شکن
 • ماشین تراش
 • مته
 • ابزار برقی
 • آسیاب کاغذ
 • نوار نقاله
 • ماشین لباسشویی
 • آسانسور
 • پله برقی
 • درایوهای دیسک کامپیوتر
 • پرینتر و فتوکپی
 • تجهیزات سنگین
 • بالابر
 • وینچ یا کشنده
 • ربات ها
 • موتور یونیورسال

توضیح درباره کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره

در ادامه سعی کردیم کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره را در بعضی موارد به طور خلاصه توضیح دهیم ، هرچند که این مطلب بسیار گسترده است و حتی بررسی انواع مختلف الکتروموتور تک فاز و یا الکتروموتور سه فاز و کاربردهای فراوان موتورهای الکتریکی و اینکه الکتروموتور تکفاز چدنی 1400 دور یا 3000 دور و الکتروموتور سه فاز آلومینیومی 1400 دور یا 3000 دور و مدلهای دیر چدنی و آلومینیومی انقدر گسترده هستند، که در این مقوله نمی گنجد، اما امیدواریم بتوانیم در حد توان حق مطلب را ادا کنیم.

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یا HVAC مخفف (Heating Ventilation and Air Conditioning) است. این فناوری برای ایجاد آسایش حرارتی در هر محیط داخلی مانند دفتر، خانه یا وسیله نقلیه و غیره است.HVAC هوای تازه را از بیرون به فضای داخلی منتقل می کند. هوای بیرون به منظور خنک یا گرم کردن مناطق مختلف یک ساختمان یا وسیله نقلیه تهویه می شود. هوای مطبوع با استفاده از موتورالکتریکی دمنده به داخل کانال ها دمیده می شود.

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی یک مجموعه تولید صنعتی است شامل تعدادی ازماشین آلات که از طریق آن ها ترکیبی از مواد اولیه به محصول نهایی تبدیل می شود. در این فرایند ، موتورهای الکتریکی اهمیت بسیاری دارند. امروزه اتوماسیون صنعتی تاثیر اساسی در روند تولید دارد و تقریبا تولید بدون این سیستم دشوار است. با استفاده از موتورها می توانیم استفاده از نیروی کار یا انسان را حذف کنیم. ما می توانیم کارهای سنگین را با سرعت بالا و بدون وقفه انجام دهیم. بیشتر صنایع با ماشین آلات خودکار کار می کنند تا بدون وقفه کار کنند. آنها همچنین ملزم به پاسخگویی به خواسته های دنیای مدرن هستند.آنها بسیار کارآمد هستند و داشتن کنترل خودکار ارزش تولید بالایی را ارائه می دهد. به طور خلاصه، اتوماسیون صنعتی بدون موتورهای الکتریکی کاربری ندارند.

بهره مندی در تغییرات اقلیمی

موتور الکتریکی نیازی به سوخت و یا نگهداری های خاص ندارد. استفاده از موتورهای الکتریکی در داخل وسایل نقلیه و قطارها به ما این امکان را می دهد که از انرژی سبز یا انرژی قابل استفاده مجدد استفاده کنیم و انتشار گازهای خطرناکی را که بر سلامت عمومی و اکوسیستم تأثیر می گذارد، کاهش دهیم.

کشاورزی

انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی در کشاورزی برای حذف دخالت انسان و افزایش بهره وری استفاده می شود. آنها در هر ساختار مکانیکی مورد استفاده در کشاورزی بکار می روند.امروزه انواع مختلفی از ماشین ها برای کشت، شخم زدن خاک، کاشت، آبیاری، کود دهی و برداشت و غیره استفاده می شود.همچنین برای برش و بسته بندی این سبزی ها و میوه ها برای رفع نیازهای بالای بازار استفاده می شود.

کمپرسور

کمپرسور هوا وسیله ای مکانیکی است که فشار گاز را با کاهش حجم آن افزایش می دهد. یک موتور الکتریکی برای پمپاژ گاز به داخل و افزایش فشار آن استفاده می شود که سپس از طریق یک خروجی برای انجام کار آزاد می شود.از کمپرسورها برای تمیز کردن با آزاد کردن هوای فشرده استفاده می شود. همچنین برای پر کردن سیلندرهای گاز و لاستیک استفاده می شود. گاز تحت فشار را می توان برای تمیز کردن اجسام در سطح میکرو استفاده کرد. در تفنگ های میخکوبی نیز استفاده می شود.نقاشی همچنین به هوای تحت فشار نیاز دارد تا رنگ محکم به سطح بچسبد. بنابراین برای رنگ آمیزی از کمپرسور هوا نیز استفاده می شود.مزارع لبنیاتی که صدها گاو، بز و گوسفند دارند، به صدها نیروی کار نیاز دارند، زیرا این یک کار پر زحمت است. کمپرسورهای هوا را می توان برای ایجاد مکش خلاء در دستگاه شیردوشی که شیر را از گاو می کشد تغییر داد. با اجازه دادن به کارگران برای کار با نیروی کار کمتر، بهره وری را افزایش می دهد.

دمنده یا Blower

دمنده وسیله ای است که سرعت هوا یا گاز را افزایش می دهد. انرژی آن توسط یک موتور الکتریکی تامین می شود که از یک طرف هوا را به داخل می کشد و از طرف دیگر آن را با سرعت زیاد هل می دهد. در سیستم اگزوز یا تهویه، تمیز کردن گرد و غبار یا تمیز کردن جاروبرقی استفاده می شود.

فن یا هواکش

فن هایی که با موتورهای الکتریکی کار می کنند برای گردش هوا در داخل اتاق استفاده می شوند. همچنین برای خشک کردن اشیا استفاده می شود یا برای تخلیه دودهای خطرناک یا خنک کردن قطعات الکترونیکی استفاده می شود. و از همه مهم تر یک فن نقش اصلی را در تهویه مطبوع ایفا می کند.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزربرای خنک کردن فضا جهت نگهداری مواد غذایی با حفظ دمای کمتر از حد نرمال و یا برای تهیه یخ از آب استفاده می شوند. اساساً با استفاده از کمپرسوری که توسط یک موتور الکتریکی کار می کند خنک سازی محیط صورت می گیرد.

پمپ

برای ایجاد جریان سیال و عدم ایجاد فشاراز پمپ استفاده می شود. یک پمپ هوا را به بیرون هل می دهد و خلاء ایجاد می کند که سپس توسط سیال پر می شود. پمپ توسط موتورهای الکتریکی کار می کنند که باعث افزایش راندمان و صرفه جویی در زمان می شود.پمپ ها بیشتر برای کشیدن آب (پمپ های چاه و موتورهای شناور) به سطح استفاده می شوند اما در صنایع به ویژه نفت و گاز نیز کاربرد دارند. آنها در صنایع فرآوری شیمیایی استفاده می شوند که در آن پمپ های الکتریکی هوشمند بیشتری استفاده می شود.

سنگ شکن

سنگ شکن ماشینی است که برای تبدیل سنگ های بزرگ به سنگ های کوچک، ماسه یا شن استفاده می شود. یک موتور الکتریکی برای تولید نیروی خرد کردن با تقسیم سنگ ها به قطعات کوچکتر استفاده می شود.سنگ شکن بیشتر برای تهیه مواد برای اهداف ساخت و ساز و در صنعت معدن استفاده می شود. همچنین مواد پودری را برای پردازش بیشتر فراهم می کند.

ماشین تراش

ماشین تراش وسیله ای است که در صنعت فلزکاری استفاده می شود. برای برش، سنباده زدن، سوراخ کردن و شکل دادن به هر قطعه کار به شکل دلخواه شما استفاده می شود. برای طراحی اجزایی که حول یک محور متقارن هستند استفاده می شود.یک قطعه کار را حول محور چرخش خود می چرخاند.که این چرخش توس موتور الکتریکی صورت می گیرد.

مته

دستگاه حفاری یا مته یک ابزار برقی است که برای ایجاد سوراخ استفاده می شود. این دستگاه از یک موتور الکتریکی استفاده می کند که یا توسط باتری یا با استفاده از برق تغذیه می شود. انواع مته ها و قدرت های مختلفی برای حفر سوراخ ها مانند پلاستیک، چوب، فلز و بتن و غیره استفاده می شود.

ابزار برقی

ابزارهای برقی تجهیزات دستی قابل حملی هستند که با باتری متصل به آنها تغذیه می شوند. آنها برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند. مانند آسیاب، دریل، سنباده و … باعث صرفه جویی در زمان و کاهش زحمت می شود. بیشتر ابزارهای برقی از موتورهای الکتریکی استفاده می کردند.

آسیاب کاغذ

کارخانه کاغذسازی کاغذ، مقوا و سایر تخته های فیبر را با استفاده از انواع ماشین آلات تولید می کند. انواع ماشین های برش و پرس وجود دارد که با موتورهای الکتریکی کار می کنند.

نوار نقاله

نوار نقاله یک سیستم مکانیکی از غلتک ها یا تسمه ها است که برای حمل یا جابجایی محصول یا مواد با حداقل تلاش استفاده می شود. استفاده از نیروی کار را حذف می کند و همچنین برای تغذیه مواد از یک ماشین به ماشین دیگر استفاده می شود. یک سیستم نوار نقاله نیز بهره وری صنعت را افزایش می دهد.

ماشین لباسشویی

همانطور که از نام آن پیداست برای شستن لباس استفاده می شود. یک موتور الکتریکی وجود دارد که لباس را در داخل دستگاه می چرخاند. بدون زحمت و بدون استفاده از دست لباس ها را تمیز می کند.

آسانسور

آسانسور یا بالابر ماشینی است که مسافران را بین طبقات یک ساختمان چند طبقه جابجا می کند. آسانسور دارای یک موتور قدرتمند است که شفت را می چرخاند و کابل های متصل به آسانسور را می کشد.این به حمل افراد ناتوان، بیماران کمک می کند یا تلاش برای راه رفتن از طریق پله های متعدد را کاهش می دهد.

پله برقی

پله برقی پلکانی است که به سمت بالا و پایین حرکت می کند و افراد را بین طبقات حمل می کند. یک موتور الکتریکی زنجیره ای از پله ها را به حرکت در می آورد که در گردش هستند.

درایوهای دیسک کامپیوتر

درایوهای دیسک در رایانه مانند CD-ROM یا هارد دیسک دارای یک پیم کوچک هستند که با کنترل مناسب با سرعت بسیار بالایی می چرخد. موتورهای براشلس یا BLCD به دلیل ویژگی‌های بارزی همچون قابلیت کنترل‌پذیری بالا و بهره‌‌وری و راندمان بالا با استقبال فراوانی روبه‌رو شده‌اند. مزیت دیگر این موتورها توانایی آن‌ها در صرفه‌جویی در انرژی است. برای چنین کاربردهایی استفاده می شوند که سرعت بالا با کنترل و طول عمر طولانی را ارائه می دهند. همچنین سروصدای کمتری دارند.

پرینتر و فتوکپی

برای چاپ اسناد از پرینتر یا دستگاه فتوکپی استفاده می شود. آنها به طور گسترده در ادارات استفاده می شوند. آنها دارای موتورهای الکتریکی متعددی هستند که برای چاپ یک سند واحد کار می کنند. در این ماشین ها بیشتر از موتور BLDC استفاده می شود

تجهیزات سنگین

تجهیزات یا ماشین آلات سنگین به وسایل نقلیه سنگینی اطلاق می شود که برای ساخت و ساز استفاده می شوند مانند بیل مکانیکی، بولدوزر، گریدر و کمپکتور و غیره. آنها از موتور هیدرولیک برای حرکت چرخ دنده ها، پیستون با سرعت کم و گشتاور بالا استفاده می کنند.

بالابر

بالابر وسیله ای است که برای بلند کردن یا پایین آوردن یا حمل آسان اجسام سنگین با استفاده از زنجیر یا طناب استفاده می شود. انرژی آن توسط یک موتور الکتریکی تامین می شود که برای کشیدن یا اجازه دادن به سیم که شفت آن را احاطه کرده است استفاده می شود.این یک سیستم قرقره ای است که برای بلند کردن دستی یک جسم بسیار سنگین به راحتی استفاده می شود.

وینچ یا کشنده

وینچ یا کشنده به سیستمی گفته می شود که به وسیله نیروی محرکه ایجاد شده توسط الکتروموتوربرای کشیدن یا رها کردن یا تنظیم کشش در طول یک طناب سیمی سنگین یا کابل استفاده می شود. دارای یک قرقره متصل به شفت موتور برای کشیدن آسان سیم های سنگین است. بیشتر در کشتی ها برای کشیدن لنگر و برای کشیدن اجسام سنگین به صورت افقی یا عمودی استفاده می شد.

ربات ها

ربات ماشینی است که قادر به انجام هر کاری است. ممکن است به شکل انسان طراحی شده باشد یا نباشد. حرکت هر قسمت از ربات با استفاده از موتورها انجام می شود. چندین موتور در یک سری برای انجام یک کار پیچیده کار می کنند.

موتور یونیورسال

یک موتور یونیورسال (در هر دو موتورالکتریکیAC و DC کار می کند) در وسایلی مانند مخلوط کن، جاروبرقی و سشوار استفاده می شود. آنها همچنین در ابزارهای برقی مانند دریل – سنباده و آسیاب و غیره که سرعت بالا و سبک وزن مطلوب است استفاده می شود.

جمع بندی

کاربردهای الکتروموتور در زندگی روزمره انقدر متنوع و زیاد است که نام بردن از تک تک آنها بسیار دشوار است. به زبان ساده، هر چیزی که با برق کار می کند و حرکت می کند، یک موتور الکتریکی در داخل خود دارد. به عبارت ساده، موتور الکتریکی به دلیل کاربردهای گسترده ای که دارد در مصارف صنعتی و کشاورزی و خانگی و …. بکار می رود و حتی چرخ اقتصادی کشور را سرپا نگه می دارد و باعث جلوگیری در اتلاف وقت و انرژی می شود. ولی انتخاب الکتروموتور مناسب دارای پارامترهای بسیاری است که توجه به آنها متقاضیان را در خرید موتور الکتریکی مناسب کمک می کند.

برای راهنمایی بیشتر با مشاوران ما در شیبا صنعت تماس بگیرید.

مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه

برای هر چه بهتر شدن شیبا صنعت در ارائه خدمات و اطلاعات لطفا دیدگاه و امتیاز خود را وارد کنید.
[آمار کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

بررسی اجزای اصلی الکتروموتور

نوشته بعدی

نحوه عیب یابی الکتروموتور

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری

تماس تلفنی